W słonecznikach gra wciąż jeszcze pszczela muzyka, niżej liczne biedronki wdzięcznie narzekają zaś samym dołem łąkę ujeżdżają koniki polne. Tu kwiat dyni jakimś cudem w owoc przechodzi. Tu lato cierpliwie na jesień się godzi.
Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie, drży powietrze po ich śmigłym zniku. Wakacje, panie profesorze! Pora trzepać wesoło słowa jak futra na wiosnę oraz czasowniki przez dni lata odmieniać! Wóz przetoczył się z nagła – i w łozinie zzieleniał. Tylko pustki rozpryśniętej w słońcu – udar. Skacząc z bryczki, zaoczę: Bosonogi gęsiarek biegł, zaczerpnął ze źródła, znikł, jak gdyby on wybiegał potoczek. - Julian Przyboś
Leżę na łące, nikogo nie ma: ja i słońce. Ciszą nabrzmiałą i wezbraną napływa myśl: - To pachnie siano. Wiatr ciągnie po trawach z szelestem, a u góry siostry moje, białe chmury, wędrują na wschód. Czy nie za wiele mi, że jestem? - Kazimierz Wierzyński
Już zaszedł nad doliną złocisty słońca krąg, ciche odgłosy płyną z zielonych pól i łąk. Dalekie ludzi głosy, daleki słychać śpiew i cichy szelest rosy po drżących liściach drzew. Promieńmi gra różana topnieje w sinej mgle, a świeży zapach siana skoszona łąka śle. - Adam Asnyk
Leżę sobie w parku na trawie, leżę sobie w mieście Warszawie. Ważka mi usiadła na dłoni, dzwonią gdzieś nad Wisłą tramwaje, leci w górze biały szybowiec, widzi różne miasta i kraje. W trawie są biedronki i mlecze. Leżę sobie w Polsce na świecie. - Danuta Wawiłow

Lato

djLato – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia.

W ostatnich dnia lutego 2019r. ukazało się 3 wydanie gazetki „Takie Tam”. W tym wydaniu Jakub Misiak opisał przebieg udziału naszych wychowanków w 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy a także zrelacjonował wyjazd do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Joachim Nowak przybliżył nam postać Św. Walentego oraz historię Dnia Zakochanych czyli popularnych „walentynek”. Jak zwykle mogliśmy liczyć na Eryka Piskorowskiego, który zafundował nam łamigłówkę w postaci krzyżówki. Na ekscytujące chwile z książką zaprosił nas Amadeusz Laskowski, który dołączył recenzję „Margo” autorstwa Tarrayn Fisher. Do zespołu redakcyjnego dołączył Michał Artinjan, który w swoim artykule zaprasza do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach do europarlamentu oraz Sejmu i Senatu RP. Kolejny raz możemy też liczyć na Michała Chrostowskiego i jego przepis na coś słodkiego. Oczywiście nie mogło zabraknąć Dominika Kłopotka i jego przygody z wędkarstwem. Zapraszamy do przeczytania całej gazetki, która jest dostępna również w formie elektronicznej na stronie Ośrodka.

Przygotowała: M. Łubek