W słonecznikach gra wciąż jeszcze pszczela muzyka, niżej liczne biedronki wdzięcznie narzekają zaś samym dołem łąkę ujeżdżają koniki polne. Tu kwiat dyni jakimś cudem w owoc przechodzi. Tu lato cierpliwie na jesień się godzi.
Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie, drży powietrze po ich śmigłym zniku. Wakacje, panie profesorze! Pora trzepać wesoło słowa jak futra na wiosnę oraz czasowniki przez dni lata odmieniać! Wóz przetoczył się z nagła – i w łozinie zzieleniał. Tylko pustki rozpryśniętej w słońcu – udar. Skacząc z bryczki, zaoczę: Bosonogi gęsiarek biegł, zaczerpnął ze źródła, znikł, jak gdyby on wybiegał potoczek. - Julian Przyboś
Leżę na łące, nikogo nie ma: ja i słońce. Ciszą nabrzmiałą i wezbraną napływa myśl: - To pachnie siano. Wiatr ciągnie po trawach z szelestem, a u góry siostry moje, białe chmury, wędrują na wschód. Czy nie za wiele mi, że jestem? - Kazimierz Wierzyński
Już zaszedł nad doliną złocisty słońca krąg, ciche odgłosy płyną z zielonych pól i łąk. Dalekie ludzi głosy, daleki słychać śpiew i cichy szelest rosy po drżących liściach drzew. Promieńmi gra różana topnieje w sinej mgle, a świeży zapach siana skoszona łąka śle. - Adam Asnyk
Leżę sobie w parku na trawie, leżę sobie w mieście Warszawie. Ważka mi usiadła na dłoni, dzwonią gdzieś nad Wisłą tramwaje, leci w górze biały szybowiec, widzi różne miasta i kraje. W trawie są biedronki i mlecze. Leżę sobie w Polsce na świecie. - Danuta Wawiłow

Lato

djLato – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia.

Pierwsze zajęcia z koła sportowego „Pływak ” odbyły się 07.02.2019r. w godzinach od 13.30-16.05 w Powiatowym Centrum Sportu w Staszowie. Udział w zajęciach wzięli: Rafał K., Mateusz K., Daniel T., Jakub K. ,Sławomir M.  Podczas zajęć wychowankowie doskonalili  poruszanie się w wodzie. Łączenie pracy rąk i nóg w stylu dowolnym. Zajęcia odbyły się w ramach współpracy z kołem fotograficznym „Obiektyw”.

Drugie zajęcia odbyły się 13.02.2019r.w godzinach od 13.35-16.45.Udział w zajęciach wzięli:  Jakub K., Mateusz K. ,Rafał K .,Dariusz G. ,Sławomir M. ,Dawid Sz. W  czasie zajęć nieletni nabywali umiejętności  pracy rąk , ćwiczenia doskonalące nurkowanie. Lekcja kontrolna- łączenie pracy rąk  i nóg w stylu dowolnym.

Trzecie zajęcia odbyły się w dniu 27.02.2019r. w godzinach od 13.45-16.20 w Powiatowym Centrum Sportu w Staszowie. Udział w zajęciach wzięli: Mateusz K., Jakub K. ,Sławomir M.   Michał Ch.,Denis S. Podczas zajęć wychowankowie ćwiczyli  pływanie kraulem,doskonalili naukę pracy nóg w stylu grzbietowym.

Przygotowała: B. Witkowska