W słonecznikach gra wciąż jeszcze pszczela muzyka, niżej liczne biedronki wdzięcznie narzekają zaś samym dołem łąkę ujeżdżają koniki polne. Tu kwiat dyni jakimś cudem w owoc przechodzi. Tu lato cierpliwie na jesień się godzi.
Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie, drży powietrze po ich śmigłym zniku. Wakacje, panie profesorze! Pora trzepać wesoło słowa jak futra na wiosnę oraz czasowniki przez dni lata odmieniać! Wóz przetoczył się z nagła – i w łozinie zzieleniał. Tylko pustki rozpryśniętej w słońcu – udar. Skacząc z bryczki, zaoczę: Bosonogi gęsiarek biegł, zaczerpnął ze źródła, znikł, jak gdyby on wybiegał potoczek. - Julian Przyboś
Leżę na łące, nikogo nie ma: ja i słońce. Ciszą nabrzmiałą i wezbraną napływa myśl: - To pachnie siano. Wiatr ciągnie po trawach z szelestem, a u góry siostry moje, białe chmury, wędrują na wschód. Czy nie za wiele mi, że jestem? - Kazimierz Wierzyński
Już zaszedł nad doliną złocisty słońca krąg, ciche odgłosy płyną z zielonych pól i łąk. Dalekie ludzi głosy, daleki słychać śpiew i cichy szelest rosy po drżących liściach drzew. Promieńmi gra różana topnieje w sinej mgle, a świeży zapach siana skoszona łąka śle. - Adam Asnyk
Leżę sobie w parku na trawie, leżę sobie w mieście Warszawie. Ważka mi usiadła na dłoni, dzwonią gdzieś nad Wisłą tramwaje, leci w górze biały szybowiec, widzi różne miasta i kraje. W trawie są biedronki i mlecze. Leżę sobie w Polsce na świecie. - Danuta Wawiłow

Lato

djLato – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia.

W dniu 10.01.2019r., VI grupa treningowa otrzymała Certyfikaty Ukończenia zajęć Treningu Zastępowania Agresji (ART)®. Trening prowadzony był przez trenów posiadających odpowiednie kwalifikacje tj. Panią Annę Poniewierkę – wychowawcę oraz Panią Elżbietę Dąbrowską – pedagoga. Podczas zajęć, które opierały się na poznawczo – behawioralnej metodzie zmiany zachowań, opracowanej w latach 80 – tych przez prof. Arnolda Goldsteina na Uniwersytecie Syracuze (USA) uczestnicy treningu przygotowywali i przedstawiali  prezentacje dotyczące codziennych sytuacji, podczas których doświadczali trudności w kontroli złości. Po przedstawionych prezentacjach otrzymywali od grupy oraz trenerów informacje zwrotne, które udzielane były według zasady „Co dobrze, co inaczej?”. Zgodnie z procedurami zajęć wychowankowie brali udział w Treningu Umiejętności Społecznych - gdzie mieli możliwość nabywania umiejętności prospołecznych umożliwiających właściwe funkcjonowanie społeczne, Treningu Kontroli Złości – którego celem było podwyższanie poziomu samokontroli, ograniczenie i kontrolowanie gniewu i agresji oraz Treningu Wnioskowania Moralnego – gdzie doświadczali dylematów moralnych, odkrywali wartości i podejmowali decyzje moralne.

Pokładamy nadzieje, że podejmowane oddziaływania w ramach treningu wspomogą naszych wychowanków w pokonywaniu własnych słabości, a w konsekwencji umożliwią właściwe funkcjonowanie w określonych rolach społecznych. W załączeniu zdjęcia z przeprowadzonych zajęć oraz uroczystego wręczenia certyfikatów.

Informacje o programie można znaleźć na stronach: Instytutu Amity, Fundacji KARAN, Barry Glick G&G Consultants LLC

Przygotowała:  E. Dąbrowska