W słonecznikach gra wciąż jeszcze pszczela muzyka, niżej liczne biedronki wdzięcznie narzekają zaś samym dołem łąkę ujeżdżają koniki polne. Tu kwiat dyni jakimś cudem w owoc przechodzi. Tu lato cierpliwie na jesień się godzi.
Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie, drży powietrze po ich śmigłym zniku. Wakacje, panie profesorze! Pora trzepać wesoło słowa jak futra na wiosnę oraz czasowniki przez dni lata odmieniać! Wóz przetoczył się z nagła – i w łozinie zzieleniał. Tylko pustki rozpryśniętej w słońcu – udar. Skacząc z bryczki, zaoczę: Bosonogi gęsiarek biegł, zaczerpnął ze źródła, znikł, jak gdyby on wybiegał potoczek. - Julian Przyboś
Leżę na łące, nikogo nie ma: ja i słońce. Ciszą nabrzmiałą i wezbraną napływa myśl: - To pachnie siano. Wiatr ciągnie po trawach z szelestem, a u góry siostry moje, białe chmury, wędrują na wschód. Czy nie za wiele mi, że jestem? - Kazimierz Wierzyński
Już zaszedł nad doliną złocisty słońca krąg, ciche odgłosy płyną z zielonych pól i łąk. Dalekie ludzi głosy, daleki słychać śpiew i cichy szelest rosy po drżących liściach drzew. Promieńmi gra różana topnieje w sinej mgle, a świeży zapach siana skoszona łąka śle. - Adam Asnyk
Leżę sobie w parku na trawie, leżę sobie w mieście Warszawie. Ważka mi usiadła na dłoni, dzwonią gdzieś nad Wisłą tramwaje, leci w górze biały szybowiec, widzi różne miasta i kraje. W trawie są biedronki i mlecze. Leżę sobie w Polsce na świecie. - Danuta Wawiłow

Lato

djLato – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia.

Dnia 8 stycznia 2018r. w ramach działań Klubu Historycznego grupa 25 wychowanków Ośrodka wraz z opiekunami udała się na wycieczkę do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Po dotarciu na miejsce okazało się, że warunki atmosferyczne nie sprzyjają zwiedzaniu. Oprócz niskiej temperatury we znaki dawały się gęste opady śniegu. Pogoda pozwoliła jednak bardziej utożsamić się z miejscem obozu i wyobrazić sobie, co czuli ludzie, którzy mieli na sobie jedynie strój roboczy i zdarte buty.

Dla większości wychowanków była to pierwsza wycieczka do obozu Auschwitz. Grupę prowadził pan przewodnik, który nie tylko potrafił wprowadzić w klimat owego miejsca, ale również posiadał duży zasób wiedzy i odpowiadał na wszystkie zadane pytania.

Wchodząc na teren obozu przeszliśmy pod słynną bramą z napisem: „Arbeit macht frei”. Zwiedzanie pierwszej części muzeum Auschwitz trwało około 2 godzin. Następnie przejechaliśmy do obozu zagłady (Birkenau), gdzie rozpoczął się drugi etap wycieczki trwający około 1 godziny.

Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach i innych narodowościach. W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu.

Była do bardzo ciekawa i zarazem szokująca lekcja historii. Dostarczyła naszym wychowankom wielu refleksji pokazując ogromną krzywdę ludzi, których dotknął czas wojny, terroru, pogardy i śmierci.

Przygotował:  P. Kuliński