W słonecznikach gra wciąż jeszcze pszczela muzyka, niżej liczne biedronki wdzięcznie narzekają zaś samym dołem łąkę ujeżdżają koniki polne. Tu kwiat dyni jakimś cudem w owoc przechodzi. Tu lato cierpliwie na jesień się godzi.
Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie, drży powietrze po ich śmigłym zniku. Wakacje, panie profesorze! Pora trzepać wesoło słowa jak futra na wiosnę oraz czasowniki przez dni lata odmieniać! Wóz przetoczył się z nagła – i w łozinie zzieleniał. Tylko pustki rozpryśniętej w słońcu – udar. Skacząc z bryczki, zaoczę: Bosonogi gęsiarek biegł, zaczerpnął ze źródła, znikł, jak gdyby on wybiegał potoczek. - Julian Przyboś
Leżę na łące, nikogo nie ma: ja i słońce. Ciszą nabrzmiałą i wezbraną napływa myśl: - To pachnie siano. Wiatr ciągnie po trawach z szelestem, a u góry siostry moje, białe chmury, wędrują na wschód. Czy nie za wiele mi, że jestem? - Kazimierz Wierzyński
Już zaszedł nad doliną złocisty słońca krąg, ciche odgłosy płyną z zielonych pól i łąk. Dalekie ludzi głosy, daleki słychać śpiew i cichy szelest rosy po drżących liściach drzew. Promieńmi gra różana topnieje w sinej mgle, a świeży zapach siana skoszona łąka śle. - Adam Asnyk
Leżę sobie w parku na trawie, leżę sobie w mieście Warszawie. Ważka mi usiadła na dłoni, dzwonią gdzieś nad Wisłą tramwaje, leci w górze biały szybowiec, widzi różne miasta i kraje. W trawie są biedronki i mlecze. Leżę sobie w Polsce na świecie. - Danuta Wawiłow

Lato

djLato – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia.

IMG 20181217 160925

Ko zainteresowań plastyczne „Agat” w grudniu zrealizowało działania poświęcone wykonaniu dekoracji na spotkanie Wigilijne w naszym Ośrodku oraz zrobieniu świątecznych stroików w celu ozdobienia stołów. Prace na uroczystą Wigilię były wykonywane wspólnie z kołem zainteresowań „Anioły ze szkoły” pod opieką pani Pauliny Cieślik oraz panią Anną Poniewierką. Efekty tej współpracy były bardzo owocne. Podopieczni podczas wykonywania elementów dekoracyjnych do scenografii na Wigilię wykazali się dużą wyobraźnią twórczą, pomysłowością i zdolnościami manualnymi. Zaangażowanie i wykazana praca wychowanków w tym świątecznym okresie przyczynia się do ich ogólnego rozwoju. Przecież pełne i prawdziwe ludzkie życie nie jest możliwe zarówno bez pracy, jak też piękna estetycznego przeżywania. Taka forma zajęć jest okazją do odkrywania swoich zdolności plastycznych i technicznych, dzięki czemu rozwija się praktyczne umiejętności i zmysł estetyczny. Ponadto wychowankowie uczą się zaradności oraz współpracy w zespole.

W zajęciach udział wzięli następujący podopieczni: z gr. I: Jakub i Patryk, z gr. III Krzysztof i Maciej oraz Amadeusz, Michał i Wojciech z gr. IV.

W grudniu odbyło się cztery spotkania, na których zrealizowane zostały następujące tematy:

06.12.2018r. - „Stroiki Bożonarodzeniowe – układanie kompozycji z naturalnych elementów”.
11.12.2018r. - „Stroiki świąteczne na stoły – współpraca kół zainteresowań AGAT oraz ANIOŁY ZE SZKOŁY”.
12.12.2018r. - „Kontynuacja wykonywania stroików świątecznych na stoły - współpraca kół zainteresowań AGAT oraz ANIOŁY ZE SZKOŁY”.
18.12.2018r. - „Porządkowanie sali do zajęć plastycznych”.

Przygotowała:  M. Sławska