W słonecznikach gra wciąż jeszcze pszczela muzyka, niżej liczne biedronki wdzięcznie narzekają zaś samym dołem łąkę ujeżdżają koniki polne. Tu kwiat dyni jakimś cudem w owoc przechodzi. Tu lato cierpliwie na jesień się godzi.
Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie, drży powietrze po ich śmigłym zniku. Wakacje, panie profesorze! Pora trzepać wesoło słowa jak futra na wiosnę oraz czasowniki przez dni lata odmieniać! Wóz przetoczył się z nagła – i w łozinie zzieleniał. Tylko pustki rozpryśniętej w słońcu – udar. Skacząc z bryczki, zaoczę: Bosonogi gęsiarek biegł, zaczerpnął ze źródła, znikł, jak gdyby on wybiegał potoczek. - Julian Przyboś
Leżę na łące, nikogo nie ma: ja i słońce. Ciszą nabrzmiałą i wezbraną napływa myśl: - To pachnie siano. Wiatr ciągnie po trawach z szelestem, a u góry siostry moje, białe chmury, wędrują na wschód. Czy nie za wiele mi, że jestem? - Kazimierz Wierzyński
Już zaszedł nad doliną złocisty słońca krąg, ciche odgłosy płyną z zielonych pól i łąk. Dalekie ludzi głosy, daleki słychać śpiew i cichy szelest rosy po drżących liściach drzew. Promieńmi gra różana topnieje w sinej mgle, a świeży zapach siana skoszona łąka śle. - Adam Asnyk
Leżę sobie w parku na trawie, leżę sobie w mieście Warszawie. Ważka mi usiadła na dłoni, dzwonią gdzieś nad Wisłą tramwaje, leci w górze biały szybowiec, widzi różne miasta i kraje. W trawie są biedronki i mlecze. Leżę sobie w Polsce na świecie. - Danuta Wawiłow

Lato

djLato – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia.

IMG 20181217 160925

W miesiącu grudniu koło wolontariat "Silni sercem" zrealizowało dwa spotkania. Ogółem w kole uczestniczyło 8 wychowanków w łącznej liczbie 7 godzin.

Pierwszy wyjazd odbył się 5 grudnia 2018 roku do Kielc, gdzie nasi wychowankowie reprezentowali nasz Ośrodek na XIII Świętokrzyskiej Gali Wolontariatu, która miała miejsce w Filharmonii Świętokrzyskiej. Działanie to było podjęte w ramach współpracy z drugim kołem wolontariatu „Anioły ze szkoły”, z którym aktywnie współpracujemy w ramach Szkolnego Klubu Wolontariatu. Szczegółowo nie będę opisywać tego wydarzenia, gdyż informacje na ten temat zostały już umieszczone na stronie internetowej na początku grudnia. Zapraszam do zapoznania się z nimi, jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił.

Drugi wyjazd odbył się 17 grudnia 2018 roku do Domu Pomocy Społecznej w Rudkach, wzięło w nim udział czterech naszych wychowanków: Daniel Z., Karol W., Maciej P., Krzysztof W. Wtedy też nasi chłopcy wręczyli mieszkańcom kartkę z życzeniami bożonarodzeniowymi oraz noworocznymi. Później pomogli pensjonariuszom przygotowywać świąteczne ozdoby. Czas spędzony na miłych rozmowach upłynął nam bardzo szybko i przyjemnie. Kolejne wizyty już w Nowym 2019 Roku!

Przygotowała:  S. Grabda - Oszczypała