W słonecznikach gra wciąż jeszcze pszczela muzyka, niżej liczne biedronki wdzięcznie narzekają zaś samym dołem łąkę ujeżdżają koniki polne. Tu kwiat dyni jakimś cudem w owoc przechodzi. Tu lato cierpliwie na jesień się godzi.
Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie, drży powietrze po ich śmigłym zniku. Wakacje, panie profesorze! Pora trzepać wesoło słowa jak futra na wiosnę oraz czasowniki przez dni lata odmieniać! Wóz przetoczył się z nagła – i w łozinie zzieleniał. Tylko pustki rozpryśniętej w słońcu – udar. Skacząc z bryczki, zaoczę: Bosonogi gęsiarek biegł, zaczerpnął ze źródła, znikł, jak gdyby on wybiegał potoczek. - Julian Przyboś
Leżę na łące, nikogo nie ma: ja i słońce. Ciszą nabrzmiałą i wezbraną napływa myśl: - To pachnie siano. Wiatr ciągnie po trawach z szelestem, a u góry siostry moje, białe chmury, wędrują na wschód. Czy nie za wiele mi, że jestem? - Kazimierz Wierzyński
Już zaszedł nad doliną złocisty słońca krąg, ciche odgłosy płyną z zielonych pól i łąk. Dalekie ludzi głosy, daleki słychać śpiew i cichy szelest rosy po drżących liściach drzew. Promieńmi gra różana topnieje w sinej mgle, a świeży zapach siana skoszona łąka śle. - Adam Asnyk
Leżę sobie w parku na trawie, leżę sobie w mieście Warszawie. Ważka mi usiadła na dłoni, dzwonią gdzieś nad Wisłą tramwaje, leci w górze biały szybowiec, widzi różne miasta i kraje. W trawie są biedronki i mlecze. Leżę sobie w Polsce na świecie. - Danuta Wawiłow

Lato

djLato – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia.

37

14 grudnia , tak jak co roku, w Ośrodku odbyło się spotkanie wigilijne. Pan dyrektor Piotr Koźmin oraz przewodniczący Samorządu Wychowanków serdecznie powitali przybyłych gości, pracowników i wychowanków Ośrodka. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: członek Zarządu Powiatu Kieleckiego pan Mariusz Ściana, wójt Gminy Raków pan Damian Szpak, starszy wizytator Kuratorium Oświaty pani Anna Stoczyńska, proboszcz parafii Szumsko ksiądz Wiesław Stęchły, pracownicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego pani Paulina Kozłowska oraz pan Gabriel Czechowski, przedstawicielka Banku Żywności pani Anna Mazur.

Następnie rozpoczęła się część artystyczna „Światłość w ciemności świeci” przygotowana przez wychowanków pod opieką pani Joanny Domańskiej i pani Małgorzaty Sulej. Prekursorem jasełek i szopki był św. Franciszek z Asyżu, dlatego naszą opowieść rozpoczęliśmy od tego, co się wydarzyło przed wiekami w Greccio, gdy Franciszek ze współbraćmi wystawiali pierwsze jasełka. Następnie przenieśliśmy się do Betlejem. W przedstawieniu niezwykłą rolę odgrywały zwierzęta, które występowały w roli komentatorów, ponieważ połączyliśmy teatr żywy z kukiełkowym. Wersje instrumentalne kolęd zagrali wychowankowie przygotowani przez pana Łukasza Dziopę.

Scenografię i dekoracje wykonali chłopcy pod opieką pani Marty Sławskiej i pani Pauliny Cieślik. Piękny wystrój sali to dzieło wychowawców , nauczycieli i pracowników Ośrodka.

Podano tradycyjne potrawy wigilijne. Nie zabrakło czerwonego barszczu, pierogów, gołąbków z kaszą czy kompotu z suszu.

Podczas spotkania panowała prawdziwie świąteczna atmosfera. Wszyscy zebrani czuli niezwykłą magię świąt.

Przygotowała: J. Domańska