Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
To nie liście i nie listki, nie listeczki jeszcze nawet - to obłoczek przeźroczysty, pozłociście zielonawy. Jeśli jest gdzieś leśne niebo, on z leśnego nieba spłynął, śród ogrodu zdziwionego tuż nad ziemią się zatrzymał. Ale żeby mógł zzielenieć, z brzozą się prawdziwą zmierzyć, ściemnieć, smugę traw ocienić - nie, nie mogę w to uwierzyć. - Julian Tuwim.
W okrągłych błotnych miskach z obcasów i kopyt lśnią turkusy niebieskie i chmur heliotropy. Kałuża płynie z wiatrem - tu mleczna, tam ruda, wiosna rynny wyżyma lubując się w brudach ... Serce ordynarnieje i godzi się z błotem, skoro w nim słońce usta zanurzyło złote ... - Maria Pawlikowska - Jasnorzewska.
W ciemniejących pieczarach marzyłem długo o Twoich drzewach i błękitnych niebach, o Twoim zapachu i ptaków śpiewie. Teraz leżysz odsłonięta w lśniącym splendorze, kąpana w słońcu, jak jakieś cudo, przede mną. Poznajesz mnie znowu kusisz mnie delikatnie oto drżą me kończyny wobec Twej błogosławionej obecności. - Hermann Hesse.
Marzec. Wracamy z parku. Wreszcie przeszła zima. Spod stopniałego śniegu wyjrzały murawy. Drzewa nagie, lecz pierwsze kiełkują już trawy, choć na stawie zielony, cienki lód się trzyma. Z upojonymi wiosną wracamy oczyma, krokiem lekkim, jak podczas tanecznej zabawy, ulicą po słonecznej stronie idziem prawej, za sobą ciepło słońca czujemy plecyma. - Leopold Staff.
Święty Kaźmierz - powracają czajki; Święty Wojciech - bociany klekocą, słońce grzeje, rowy w mlecz się złocą, brzmią skowronki, rychłe, polne grajki. Po murawach dzieci, strzępem krajki Podkasane, w pasy się szamocą; Na przyzbicach baby w głos chichocą - "Eh! kumolu! bajki, żywe bajki!" Wiosna!... Wiosna wszędy życie budzi! Jej błękity, słoneczne uśmiechy I pod chłopskie wciskają się strzechy. I tu raźniej biją serca ludzi, choć się troski za troskami tulą do tych piersi pod zgrzebną koszulą. - Jan Kasprowicz.

Wiosna

djWiosna − jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową oraz umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego.

Godło Polski
Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy

w Rembowie

Get Adobe Flash player

 

IMG 20181203 163052

Młodzież niedostosowana społecznie charakteryzuje się niską samooceną. Młodzi ludzie, którzy w swoim życiu bardzo często nie doświadczyli żadnego sukcesu, często dla poprawy własnej samooceny zachowywali się w sposób nieakceptowany społecznie. Ważne jest również to, jak nastolatek postrzega sam siebie, jaki obraz samego siebie nosi. Wszystko to wpływa na sposób patrzenia na swoje Ja. Negatywny obraz samego siebie jest przyczyną wielu problemów osobistych i impulsywnych zachowań. Można więc powiedzieć, że młodzież wykolejona jest uprzedzona do samych siebie, wyalienowana oraz przekonana, że nic już w ich życiu nie może się zmienić. Opieka nad psem, nauka odpowiedzialności za zwierzę sprzyjają wzrostowi samooceny.” 1

Poza zabawami, spacerami z psem wychowankowie byli wdrażani do prawidłowej opieki nad zwierzęciem poznawali i utrwalali zasady bezpieczeństwa podczas zabaw i spacerów, dbali o porządek w kojcu, uczyli się jak powinno wyglądać właściwe i zbilansowane żywienie psa, przygotowywali półprodukty do jedzenia. 

W styczniu odbyło się 8 spotkań o łącznej sumie ok 11 godzin.:
02.03.2021– udział – Mateusz Z., Dawid W.
04.03.2021– udział – Mateusz Z., Szymon K.
09.03.2021– udział – Dawid W. 
11.03.2021– udział – Norbert M. 
15.03.2021– udział – Oliwier W., Bartosz Ś.
18.03.2021 – udział – Norbert M., Stanisław P. 
24.03.2021 – udział – Igor Ś. Mateusz D.
30.03.2021 – udział -  Oliwier W. Wiktor T. 
1 Zalety i szanse wykorzystania animaloterapii w resocjalizacji młodzieży niedostosowanej społecznie, Marta Wilk

 

 


 Przygotowała: P. Cieślik

 
 
 
 
 
 
 
 

 

IMG 20181203 163052

W dniu 30 marca ukazał się kolejny numer „Takie Tam”. W tym wydaniu Igor Ś. przybliżył nam ideę uroczyście obchodzonego Dnia Kobiet a Tomasz P. tradycyjnie wygenerował krzyżówkę a wychowankowie : Jakub L. , Norbert M. i Michał S. opisali dlaczego znaleźli się w ośrodku wychowawczym. Nie zabrakło również kącika kulinarnego, w którym Norbert M. podzielił się przepisem na mazurka kajmakowego a Jakub L.  przedstawił charakterystykę kolejnego znaku zodiaku- Baran. Zespół redakcyjny złożył też życzenia świąteczne dla wiernych czytelników „Takie Tam”. Zapraszamy do przeczytania całej gazetki oraz na kolejne wydanie.

 

 


 Przygotowała: M. Łubek

 
 
 
 
 
 
 

 

IMG 20181203 163052

W marcu odbyły się cztery spotkania koła muzycznego. Podczas zajęć z wykorzystaniem multimedialnych platform edukacyjnych wychowankowie rozwiązywali quizy muzyczne i pogłębiali swoją wiedzę z zakresu instrumentów muzycznych. Podczas zajęć z wykorzystaniem studia nagrań uczestnicy zajęć opracowywali i nagrywali swoje autorskie utwory rapowe, a także dyskotekowe. W ramach współpracy z kołem Forhend wychowankowie uczestniczyli w wieczorze piosenki turystycznej i poezji śpiewanej.

 

 


 Przygotował: Ł. Dziopa

 
 
 
 
 
 
 

 

IMG 20181203 163052

Marzec jest ważnym miesiącem, gdyż zawitała do nas po długich zimowych miesiącach upragniona wiosna. Przyroda powoli zaczyna budzić się do życia, to też należało zabrać się do pierwszych wiosennych prac porządkowych. Wychowankowie w ramach koła ogrodniczego „Flora” ochoczo przystąpili do porządkowania terenów zielonych po zimie, zadbali również o posprzątanie składziku z narzędziami ogrodniczymi. Koło ogrodnicze „Flora” współpracowało również z kołem gier planszowych „Szkolne pionki” oraz z kołem kulinarnym „Maestro”. Zajęcia w ramach koła odbywały się w dniach:
- 29.03.2021r. w zajęciach brali udział wychowankowie: Karim Ś i Stanisław P.
- 26.03.2021r. w zajęciach brali udział wychowankowie: Igor Ś, Tomasz P, Oliwier W.
- 19.03.2021r. w zajęciach brali udział wychowankowie: Jakub S, Mateusz Z, Michał S, Aleksander K, Daniel T.
- 09.03.2021r. w zajęciach brał udział wychowanek: Tomasz P.
- 04.03.2021r. w zajęciach brał udział wychowanek: Tomasz P.
 
Wychowankowie poprzez udział w zajęciach, rozwijają swoje zainteresowania, poznają bogaty świat ojczystej przyrody, uczą się pracowitości i współdziałania w grupie.

 

 


 Przygotowała: B. Rejnowicz

 
 
 
 
 
 
 

 

IMG 20181203 163052

W miesiącu marzec na zajęciach w ramach koła kulinarnego ,,Maestro” wychowankowie wykonali wypieki na kiermasz wielkanocny. Baranki i zajączki wypiekane były z ciasta w specjalnych foremkach. Ozdobione zostały lukrem, czekoladą, wiórkami i kolorowymi cukiereczkami.

Podopieczni podczas wykonywania świątecznych przysmaków, wykazali się dużą wyobraźnią twórczą i zdolnościami kulinarnymi. Poprzez taką formę zajęć wychowankowie mają okazję do odkrywania nie tylko swoich zdolności kulinarnych ale i plastycznych. Dzięki temu rozwijają praktyczne umiejętności, zmysł estetyczny, a przede wszystkim kształtują dbałość o higienę pracy. Ponadto podopieczni uczą się samodzielności, zaradności oraz współpracy w zespole, a zdobyte umiejętności mogą być dla nich inspiracją do przygotowania takich wypieków w swoich domach rodzinnych.

Należy również wspomnieć, że koło kulinarne ”Maestro” współpracowało z kołem ogrodniczym „Flora”. Podczas wspólnych zajęć były smażone racuchy.
 
Na zajęciach w ramach koła kulinarnego w miesiącu marzec zrealizowane były następujące tematy: 
- Wykonanie zapiekanki z pieczarkami - 04.03.2021r.
- Pieczenie baranków i zająców wielkanocnych na kiermasz – 11.03.2021r.
- Pieczenie baranków i zająców wielkanocnych na kiermasz – 18.03.2021r.
- Ozdabianie baranków i zajączków z ciasta na kiermasz wielkanocny – 23.03.2021r.
- Smażenie racuchów z jabłkami. Współpraca z kołem ogrodniczym "Flora" – 29.03.2021r. 

 

 


 Przygotowała: M. Kwiatek

 
 
 
 
 
 
 

Koła zainteresowań

Akademia Czerniaka

Gazetka Ośrodkowa