Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
To nie liście i nie listki, nie listeczki jeszcze nawet - to obłoczek przeźroczysty, pozłociście zielonawy. Jeśli jest gdzieś leśne niebo, on z leśnego nieba spłynął, śród ogrodu zdziwionego tuż nad ziemią się zatrzymał. Ale żeby mógł zzielenieć, z brzozą się prawdziwą zmierzyć, ściemnieć, smugę traw ocienić - nie, nie mogę w to uwierzyć. - Julian Tuwim.
W okrągłych błotnych miskach z obcasów i kopyt lśnią turkusy niebieskie i chmur heliotropy. Kałuża płynie z wiatrem - tu mleczna, tam ruda, wiosna rynny wyżyma lubując się w brudach ... Serce ordynarnieje i godzi się z błotem, skoro w nim słońce usta zanurzyło złote ... - Maria Pawlikowska - Jasnorzewska.
W ciemniejących pieczarach marzyłem długo o Twoich drzewach i błękitnych niebach, o Twoim zapachu i ptaków śpiewie. Teraz leżysz odsłonięta w lśniącym splendorze, kąpana w słońcu, jak jakieś cudo, przede mną. Poznajesz mnie znowu kusisz mnie delikatnie oto drżą me kończyny wobec Twej błogosławionej obecności. - Hermann Hesse.
Marzec. Wracamy z parku. Wreszcie przeszła zima. Spod stopniałego śniegu wyjrzały murawy. Drzewa nagie, lecz pierwsze kiełkują już trawy, choć na stawie zielony, cienki lód się trzyma. Z upojonymi wiosną wracamy oczyma, krokiem lekkim, jak podczas tanecznej zabawy, ulicą po słonecznej stronie idziem prawej, za sobą ciepło słońca czujemy plecyma. - Leopold Staff.
Święty Kaźmierz - powracają czajki; Święty Wojciech - bociany klekocą, słońce grzeje, rowy w mlecz się złocą, brzmią skowronki, rychłe, polne grajki. Po murawach dzieci, strzępem krajki Podkasane, w pasy się szamocą; Na przyzbicach baby w głos chichocą - "Eh! kumolu! bajki, żywe bajki!" Wiosna!... Wiosna wszędy życie budzi! Jej błękity, słoneczne uśmiechy I pod chłopskie wciskają się strzechy. I tu raźniej biją serca ludzi, choć się troski za troskami tulą do tych piersi pod zgrzebną koszulą. - Jan Kasprowicz.

Wiosna

djWiosna − jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową oraz umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego.

Godło Polski
Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy

w Rembowie

Get Adobe Flash player

 

 

IMG 20181203 163052

Rok szkolny 2020/21 dobiegł końca – nasi wychowankowie wyjechali na zasłużone wakacje. Ale zabrali ze sobą coś ponadczasowego – efekty swojej twórczości i nabytą wiedzę. W ciągu roku szkolnego uczestnicy zajęć koła rozwijali swoje umiejętności w wielu obszarach związanych z muzyką. Najatrakcyjniejszą formą były zajęcia z wykorzystaniem studia nagrań, podczas których wychowankowie tworzyli własne, autorskie teksty, dobierali właściwe podkłady muzyczne, a także uczyli się masteringu swoich utworów muzycznych. Głównymi nurtami, w których tworzyli młodzi artyści to: hip-hop, który jest najpopularniejszą muzyką wśród nastolatków, ale także powstawały utwory z kategorii muzyki tanecznej. Każda forma muzyczna jest doskonałym sposobem na wyrażenie własnych, często trudnych i skrywanych emocji. Napisanie, nagranie i umieszczenie w mediach społecznościowych swojego utworu, bardzo pozytywnie wpływało na budowanie poczucia własnej wartości wśród młodych artystów. Dla urozmaicenia oferty koła odbywały się również zajęcia muzyczne z wykorzystaniem gitary klasycznej, podczas których wychowankowie poznawali tajniki gry na tym instrumencie. W ciągu roku odbywały się również zajęcia muzyczne z wykorzystaniem karaoke. Wspólne muzykowanie to świetny sposób na konstruktywne spędzanie czasu wolnego i integrację grupy. Podczas zajęć wykorzystywane również były nowoczesne środki dydaktyczne – multimedialne platformy edukacyjne, przy użyciu których wychowankowie grali w gry interaktywne i rozwiązywali quizy muzyczne.
 
 

 

 


 Przygotował: Ł. Dziopa

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

IMG 20181203 163052

W miesiącu czerwiec odbyły się w sumie 3spotkania w ramach koła sportowego „MULTI – SPORT”, gdzie głównym tematem realizowanych zajęć był: „Tenis ziemny – gry i zabawy w nauczaniu gry tenisa ziemnego”.
1. W dniu 09.06.2021r., w zajęciach wzięło udział 2 wychowanków: gr. II – Szymon K., Oskar Z. Przy tych zajęciach odbyła się współpraca z p. Katarzyną Bednarczyk w ramach koła sportowo–medycznego „Help & Roll”.
2. W dniu 15.06.2021r., w zajęciach wzięło udział 7 wychowanków: gr. I – Miłosz K., Norbert M., Gabriel Z., gr. II – Kacper G., Szymon K., Aleksander K., Mateusz Z.
3. W dniu 24.06.2021r., w zajęciach wzięło udział 3 wychowanków: gr. I – Jakub L., Norbert M., Gabriel Z.
 
Wychowankowie na zajęciach poprzez różne ciekawe gry i zabawy rozwijali swoje umiejętności wprowadzające ich w świat tenisa ziemnego. Jak każdy sport tenis niesie za sobą szereg korzyści wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie m.in.: wzmacnia układ odpornościowy, naczyniowo–sercowy, mięśniowy itd. Tenis daje dziecku więcej pewności siebie, uczy odpowiedzialności i systematyczności, zwiększa umiejętność rozwiązywania problemów, uczy postawy „fair play” itd. Można by tak długo wymieniać, lecz łącząc to wszystko w całość jest to super forma spędzania czasu wolnego i trenowania charakteru sportowca.Ponadto tenis jest sportem „bezkontaktowym” co sprawia, że aktualnie jest jedną z bezpieczniejszych form aktywności fizycznej.
 
Tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika,celem zdobycia punktu bezpośrednio lub pośrednio, w wyniku błędu przeciwnika. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst).Może być traktowany nie tylko jako sport, ale też jako forma rekreacji. Jest aktywnością całoroczną, uprawianą na kortach zamkniętych lub na świeżym powietrzu. Tenis jest jednym z najpopularniejszych sportów indywidualnych na świecie, od lat bije rekordu popularności zwłaszcza, w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Gra w tenisa angażuje wszystkie grupy mięśniowe, przez co wpływa na poprawienie kondycji fizycznej. Dyscyplina ta staje się alternatywą dla siłowni czy biegania dzięki swej specyfice.
 
Podstawowe informacje i przepisy gry w tenisa. Długość kortu wynosi 23,77 metrów, szerokość 8,23 metrów (w przypadku gry pojedynczej) lub 10,97 metrów (przy rozgrywaniu gier podwójnych). Przez środek kortu przechodzi siatka, o wysokości 91,5 centymetrów. Wewnątrz pola gry są linie, które wyznaczają specjalne pole – tzw. karo serwisowe. Jego wymiary wynoszą 6,40 x 4,12 m.Nawierzchni kortów jest kilka typów.Wyróżniamy:
- korty ziemne, których powierzchnia pokryta jest tzw. mączką ceglaną; Na takich kortach rozgrywany jest jeden z turniejów Wielkoszlemowych – Roland Garros,
- korty trawiaste – na takich kortach rozgrywany jest kolejny turniej Wielkiego Szlema – Wimbledon,
- korty twarde (betonowe) lub tworzywa specjalnego (gumolitu) - na takich kortach rozgrywane są turnieje Australian Open oraz US Open.
W zależności od podłoża, linie kortu wyznaczane są za pomocą farby lub wapna. W Polsce dominują korty ziemne (z mączką ceglaną).
Mecz tenisowy dzielimy na gemy i sety. W celu wygrania gema, trzeba zdobyć cztery punkty (kolejno 15-0, 30-0, 40-0, gem). Wyjątkiem jest sytuacja przy stanie punktów 40-40 (równowaga). Od tego momentu gra się na tzw. „przewagi”, czyli do uzyskania przez jednego z graczy dwóch punktów przewagi. Sześć wygranych gemów oznacza wygranie seta. Obowiązuje zasada prowadzenia przynajmniej dwoma gemami. Przy stanie 6-6 rozgrywa się tie-break - specjalny gem do 7 wygranych punktów, przy zachowaniu dwóch punktów przewagi. Mecz kończy się, gdy jeden z zawodników zapisze na swym koncie dwa sety. Oczywiście są wyjątki od tej zasady, np. w męskich turniejach Wielkiego Szlema, by zostać zwycięzcą należy wygrać przynajmniej trzy sety.
 
Korzyści wynikające z gry w tenisa.Tenis jest sportem ogólnorozwojowym i ma pozytywny wpływ na całe ciało, od mięśni zaczynając, a na umyśle kończąc. Wpływa na nasz mózg, gdyż wymaga taktycznego myślenia, rozdysponowania uderzeń i rozłożenia taktyki oraz możliwości kondycyjnych na cały mecz. Średnio umiarkowana gra w tenisa pozwala zrzucić zbędne kilogramy i wyrzeźbić ciało. Podczas godzinnej gry spalamy do 600 kcal (mężczyzna około 600 kcal, kobieta około 420 kcal). Tenis jest treningiem interwałowym. Na zmianę pojawiają się w nim momenty spokojne, przeplatane momentami szybkich ruchów, sprintów i podskoków.
Aktywność w postaci gry w tenisa poprawia wydolność układu krążenia i oddechowego, obniża ciśnienie krwi, a także obniża poziom cholesterolu. Tenis połączony z treningami siłowymi znakomicie kształtuje sylwetkę, rzeźbi i wysmukla ciało, wzmacniając wszystkie główne grupy mięśniowe – mięśnie nóg, pleców, klatki piersiowej i brzucha. Regularne treningi wpływają na tkankę kostną, co sprawia, że kości stają się mocniejsze. Tenis odchudza, przyspiesza spalanie kalorii, przyspiesza metabolizm, ale, co najważniejsze, poprawia cały aparat ruchu, poprzez spontaniczne skoki, obroty, skręty.
 
 

 

 


 Przygotowała: B. Łata

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

IMG 20181203 163052

21 czerwca 2021r. ukazał się ostatni numer „Takie Tam”. W tym wydaniu  Bartosz Ś. przybliżył nam warunki pracy Straży Pożarnej. W drugim artykule przekonuje nas, że droga do uzależnienia się od używek jest bardzo krótka. Z kolei Jakub L. opisał imprezę plenerową zorganizowaną z okazji „Dnia Ziemi” a także zrelacjonował „Dzień Dziecka”, który obchodziliśmy na „sportowo” w naszym Ośrodku. Nie mogło również zabraknąć krzyżówki, którą wygenerował Tomasz P. oraz kącika kulinarnego, w którym Norbert M. podzielił się przepisem na przepyszne, samodzielnie wykonane truskawkowe lody ekipy. Tradycyjnie Jakub L. przedstawił kolejny znak zodiaku – tym razem to Bliźnięta. Zapraszamy wszystkich do przeczytania całej gazetki- również na stronie Ośrodka. Życzymy miłej lektury.

W miesiącu maj odbyły się również zajęcia w ramach współpracy kół : koło dziennikarskie „Takie Tam” oraz koło sportowe „Multi-sport”. W ramach tej współpracy odbył się rajd Nordic Walking  trasą: Rembów- Szumsko- Lipiny- Rembów.
 
 

 

 


 Przygotowała: M. Łubek

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

IMG 20181203 163052

W czerwcu wychowankowie podczas zajęć z koła kulinarnego „Maestro” uczyli  się jak z prostych składników przygotować pyszne kruche ciasteczka. Zajęcia kulinarne są bardzo lubiane przez wychowanków także ze względu na wspólną degustację wykonywanych potraw. Najwspanialszym momentem to radość ze wspólnie zrobionej potrawy czy upieczonego ciasta. Dzięki tym zajęciom wychowankowie się integrują, uczą współpracy, współdziałania oraz zdobywają umiejętności przydatne im w życiu codziennym.

Na zajęciach w ramach koła kulinarnego w miesiącu czerwiec zrealizowane były następujące tematy: 
- Pieczenie ciastek kruchych - 08.06.2021r.
- Generalne porządki w aneksie kuchennym. Podsumowanie pracy koła kulinarnego - 18.06.2021r.
 
 

 

 


 Przygotowała: M. Kwiatek

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

IMG 20181203 163052

Pod takim hasłem odbył się w roku szkolnym 2020/2021 konkurs ekologiczny organizowany przez Starostwo Powiatowe w Kielcach. Konkurs odbył się w ramach edycji Programu edukacji ekologicznej dla Powiatu Kieleckiego pn. „Dla Ziemi, dla siebie”. 

W dniu 15 czerwca 2021 r. Starosta Kielecki Mirosław Gębski i członek Zarządu Powiatu Kieleckiego Mariusz Ściana wręczyli nagrody laureatom konkursu ekologicznego. Dla wychowanków naszego Ośrodka był to dzień szczególny. Ciężka praca oraz wytrwałość naszych uczniów zaowocowała w postaci zdobycia I miejsca oraz wyróżnienia w kategorii szkół ponadpodstawowych. 

I miejsce zajął uczeń klasy II liceum ogólnokształcącego- Wojciech G.
Wyróżnienie zdobył uczeń klasy I liceum ogólnokształcącego- Michał S.

Prace, przesłane w ramach konkursu wykonane były pod czujnym okiem nauczycieli plastyki i techniki- Pani Barbary Rejnowicz i Magdaleny Pawłowskiej.

Mamy nadzieję, że tegoroczne wyróżnienie pozytywnie wpłynie na pozostałych uczniów i zachęci ich do tworzenia prac w kolejnych edycjach konkursu.
 
 

 

 


 Przygotowały: B. Rejnowicz, M. Pawłowska

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Koła zainteresowań

Akademia Czerniaka

Gazetka Ośrodkowa