Powrót do góry
Wiosna − jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową oraz umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego.
w Rembowie
Gmina Raków położona jest w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego. W skład gminy wchodzi 28 wsi, z których Raków jest siedzibą władz gminnych. Założycielem miasteczka Raków był w średniowieczu w 1567 roku przybyły z Żarnowa kasztelan Jan Sienieński (który równocześnie założył także miasteczko Rembów i Dębno). Żarnowski kasztelan nazwał miasto na cześć swojej małżonki, która pieczętowała się Warmią czyli Rakiem - właśnie Rakowem. Od tej pory znakiem herbowym miejscowości i gminy jest czerwony rak na białym polu. W 1869 roku Raków utracił prawa miejskie.
Niewątpliwym atutem gminy Raków jest dobry stan środowiska naturalnego i niezwykle urokliwe miejsca. Dużą atrakcją gminy jest największy w województwie świętokrzyskim zbiornik wodny Chańcza. W gminie znajduje się Cisowsko-Orłowski Park Krajobrazowy i jego otulina. Występujące tu lasy charakteryzuje duża różnorodność i bogactwo, w tym także runa leśnego. Do najważniejszych zabytków gminy należy kościół parafialny pw. św. Trójcy z lat 1640-1645. W pobliżu kościoła zachował się mały kamienny XVII - wieczny budynek będący najprawdopodobniej mieszkaniem ministra zboru ariańskiego. Na uwagę turystów zasługuje również układ przemysłowo - urbanistyczny rynku w Rakowie i Dębnie. Do innych ważnych i ciekawych zabytków zaliczyć można: kościół reformatorów pw. św. Anny z 1641r. w Rakowie, "Dom Wójt" z XVI/XVII w Rakowie, dzwonnica z XVII w. w Bardzie oraz pozostałości zamku i fosy z XIV w. w Rembowie. W przed ostatnią niedzielę września co roku we wsi Dębno odbywa się słynne już święto pieczonego ziemniaka - "W Dzień Świętej Tekli ziemniaki będziem piekli".