W słonecznikach gra wciąż jeszcze pszczela muzyka, niżej liczne biedronki wdzięcznie narzekają zaś samym dołem łąkę ujeżdżają koniki polne. Tu kwiat dyni jakimś cudem w owoc przechodzi. Tu lato cierpliwie na jesień się godzi.
Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie, drży powietrze po ich śmigłym zniku. Wakacje, panie profesorze! Pora trzepać wesoło słowa jak futra na wiosnę oraz czasowniki przez dni lata odmieniać! Wóz przetoczył się z nagła – i w łozinie zzieleniał. Tylko pustki rozpryśniętej w słońcu – udar. Skacząc z bryczki, zaoczę: Bosonogi gęsiarek biegł, zaczerpnął ze źródła, znikł, jak gdyby on wybiegał potoczek. - Julian Przyboś
Leżę na łące, nikogo nie ma: ja i słońce. Ciszą nabrzmiałą i wezbraną napływa myśl: - To pachnie siano. Wiatr ciągnie po trawach z szelestem, a u góry siostry moje, białe chmury, wędrują na wschód. Czy nie za wiele mi, że jestem? - Kazimierz Wierzyński
Już zaszedł nad doliną złocisty słońca krąg, ciche odgłosy płyną z zielonych pól i łąk. Dalekie ludzi głosy, daleki słychać śpiew i cichy szelest rosy po drżących liściach drzew. Promieńmi gra różana topnieje w sinej mgle, a świeży zapach siana skoszona łąka śle. - Adam Asnyk
Leżę sobie w parku na trawie, leżę sobie w mieście Warszawie. Ważka mi usiadła na dłoni, dzwonią gdzieś nad Wisłą tramwaje, leci w górze biały szybowiec, widzi różne miasta i kraje. W trawie są biedronki i mlecze. Leżę sobie w Polsce na świecie. - Danuta Wawiłow

Lato

djLato – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia[

IMG 20180412 171915

Koło zainteresowań plastyczne „Agat” w kwietniu zrealizowało kolejne ciekawe działania. Na pierwszy plan podczas wykonywania prac wysunęła się samodzielność i wyobraźnia twórcza naszych podopiecznych. Te cenne atrybuty dało się zauważyć podczas zajęć, na których zostały przygotowane prace plastyczne na konkurs pt.: „Cicha woda brzegi rwie…” oraz konkurs ekologiczny. Sprawdzaliśmy zdobyte umiejętności w łączeniu różnych technik, aby uzyskać poszukiwany efekt. Wychowankowie sumiennie zajmowali się również wykonaniem scenografii na akademię z okazji świąt majowych. Głównym celem zajęć było rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej i indywidualnych zdolności twórczych podopiecznych. Było to możliwe dzięki pobudzeniu ich kreatywności oraz doskonaleniu sprawności manualnych. Tego typu zajęcia są okazją do odkrywania przyjemności tworzenia, a także radości z uzyskanego efektu pracy.

W zajęciach udział wzięli następujący podopieczni: z gr. I: Mateusz Kurpas, z gr. II: Jakub Górski, Norbert Michalak, Rafał Ajzelt, Kacper Ryczkowski, Jakub Kalbarczyk,
z gr. III: Kacper Szpakiewicz, Dawid Gruszecki, Wojciech Błyskal, z gr. IV: Adam Ryczek, Michał Chrostowski.

W ramach koła plastycznego ,,Agat” w miesiącu kwietniu odbyły się cztery spotkania, na których zrealizowane zostały następujące tematy:

- Przygotowywanie prac plastycznych na konkurs zewnętrzny pt.: „Cicha woda brzegi rwie…” (06.04.2018r.)
- Przygotowywanie prac plastycznych na konkurs wewnętrzny o tematyce ekologicznej. (12.04.2018r.)
- Wykonywanie elementów dekoracyjnych na akademię z okazji 1, 2, 3 maja – prace manualne. (20.04.2018r.)
- Wykonywanie przez wychowanków dekoracji na akademię z okazji świąt majowych – scenografia. (25.04.2018r.)

Przygotowała: M. Sławska