W słonecznikach gra wciąż jeszcze pszczela muzyka, niżej liczne biedronki wdzięcznie narzekają zaś samym dołem łąkę ujeżdżają koniki polne. Tu kwiat dyni jakimś cudem w owoc przechodzi. Tu lato cierpliwie na jesień się godzi.
Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie, drży powietrze po ich śmigłym zniku. Wakacje, panie profesorze! Pora trzepać wesoło słowa jak futra na wiosnę oraz czasowniki przez dni lata odmieniać! Wóz przetoczył się z nagła – i w łozinie zzieleniał. Tylko pustki rozpryśniętej w słońcu – udar. Skacząc z bryczki, zaoczę: Bosonogi gęsiarek biegł, zaczerpnął ze źródła, znikł, jak gdyby on wybiegał potoczek. - Julian Przyboś
Leżę na łące, nikogo nie ma: ja i słońce. Ciszą nabrzmiałą i wezbraną napływa myśl: - To pachnie siano. Wiatr ciągnie po trawach z szelestem, a u góry siostry moje, białe chmury, wędrują na wschód. Czy nie za wiele mi, że jestem? - Kazimierz Wierzyński
Już zaszedł nad doliną złocisty słońca krąg, ciche odgłosy płyną z zielonych pól i łąk. Dalekie ludzi głosy, daleki słychać śpiew i cichy szelest rosy po drżących liściach drzew. Promieńmi gra różana topnieje w sinej mgle, a świeży zapach siana skoszona łąka śle. - Adam Asnyk
Leżę sobie w parku na trawie, leżę sobie w mieście Warszawie. Ważka mi usiadła na dłoni, dzwonią gdzieś nad Wisłą tramwaje, leci w górze biały szybowiec, widzi różne miasta i kraje. W trawie są biedronki i mlecze. Leżę sobie w Polsce na świecie. - Danuta Wawiłow

Lato

djLato – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia[

IMG 4129

Tradycją stało się że, w ofercie naszego Ośrodka swoje miejsce ma konkurs grupowy dot. ,,Tygodni tematycznych”. W każdym miesiącu jeden tydzień poświęcony jest z góry zaplanowanemu zagadnieniu. Podczas tego okresu prowadzone są tematyczne prelekcje, zajęcia świetlicowe, warsztatowe, sportowe, kulinarne jak również pogadanki i zabawy. Każdy tydzień tematyczny jest w szczególny sposób traktowany przez pracowników oraz wychowanków. Za każdym razem każda z grup wychowawczych przygotowuje swój autorski wystrój grupy aby podkreślić odrębność tygodnia tematycznego oraz zdobyć najwyższą punktację w konkursie. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych wychowanków i motywuje ich do solidnej pracy dzięki czemu uczą się i zdobywają nowe doświadczenia. Nad całością konkursu czuwa Pani Kierownik ds. opiekuńczo – wychowawczych, która razem z powołanym jury wyłania zwycięzców.

W tym półroczu zwyciężyła grupa III, która w ramach nagrody spędziła pełen wrażeń dzień poza Ośrodkiem. Wychowankowie: D. Bendig, E. Piskorowski, M. Miętkiewicz, D. Gruszecki, K. Szpakiewicz, W. Błyskal i M. Prokop pod opieką wychowawców: R. Mikuli, B. Witkowskiej, M. Łubek i A. Poniewierki wybrali się do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Swoją przygodę rozpoczęliśmy z paintballem. Podzieleni na dwie drużyny spędziliśmy aktywnie 2 godziny. Rozgrywki pomogły nam rozładować stres i napięcie po trudnym okresie egzaminacyjnym. Duża dawka adrenaliny i emocji działała pobudzająco na naszą motywację i współpracę. Przekonaliśmy się że, możemy na sobie polegać. Jednak najważniejsza była zabawa. Humor i uśmiech na twarzach nie pozostawiał żadnych złudzeń co do tego że, paintball to był najlepszy wybór na wspólną integrację. Rozgrywki zakończyliśmy wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbas. Apetyt po wysiłku fizycznym był nieoceniony. Później wyruszyliśmy do pływalni ,,Rawszczyzna” gdzie korzystaliśmy z basenów, zjeżdżalni i jacuzzi. Zmęczeni wyruszyliśmy na obiad. Nie oparliśmy się również deseru w postaci lodów.

W drodze powrotnej wspominaliśmy udany dzień. Każdy z nas był bardzo zadowolony z wyprawy, która mimo dużego wysiłku fizycznego obfitowała przede wszystkim dobrą zabawą, integracją oraz dużą dawką humoru. Wychowankowie grupy III systematycznie pracowali na tą nagrodę i są gotowi podjąć walkę kolejny raz!!!

Cała grupa III serdecznie dziękuję Dyrekcji Ośrodka za tak wspaniałą i pełną wrażeń wycieczkę.

Przygotowała: A. Poniewierka