W słonecznikach gra wciąż jeszcze pszczela muzyka, niżej liczne biedronki wdzięcznie narzekają zaś samym dołem łąkę ujeżdżają koniki polne. Tu kwiat dyni jakimś cudem w owoc przechodzi. Tu lato cierpliwie na jesień się godzi.
Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie, drży powietrze po ich śmigłym zniku. Wakacje, panie profesorze! Pora trzepać wesoło słowa jak futra na wiosnę oraz czasowniki przez dni lata odmieniać! Wóz przetoczył się z nagła – i w łozinie zzieleniał. Tylko pustki rozpryśniętej w słońcu – udar. Skacząc z bryczki, zaoczę: Bosonogi gęsiarek biegł, zaczerpnął ze źródła, znikł, jak gdyby on wybiegał potoczek. - Julian Przyboś
Leżę na łące, nikogo nie ma: ja i słońce. Ciszą nabrzmiałą i wezbraną napływa myśl: - To pachnie siano. Wiatr ciągnie po trawach z szelestem, a u góry siostry moje, białe chmury, wędrują na wschód. Czy nie za wiele mi, że jestem? - Kazimierz Wierzyński
Już zaszedł nad doliną złocisty słońca krąg, ciche odgłosy płyną z zielonych pól i łąk. Dalekie ludzi głosy, daleki słychać śpiew i cichy szelest rosy po drżących liściach drzew. Promieńmi gra różana topnieje w sinej mgle, a świeży zapach siana skoszona łąka śle. - Adam Asnyk
Leżę sobie w parku na trawie, leżę sobie w mieście Warszawie. Ważka mi usiadła na dłoni, dzwonią gdzieś nad Wisłą tramwaje, leci w górze biały szybowiec, widzi różne miasta i kraje. W trawie są biedronki i mlecze. Leżę sobie w Polsce na świecie. - Danuta Wawiłow

Lato

djLato – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia[

DSC9098

Nasza planeta bardzo długo musiała czekać na własny dzień! Mimo że to święto jest starsze od wielu z nas, zapoczątkowano je dopiero w drugiej połowie XX wieku.

Dla wielu uczniów 22 kwietnia kojarzy się bardzo dobrze. Dzień Ziemi oznacza wolne od zajęć, bo wszyscy zajmują się zbieraniem śmieci. Takie akcje to nasza polska specjalność - z pewnością rodzice obecnych uczniów także brali udział w takich inicjatywach.

W dniu 21 kwietnia 2018 r. świętowaliśmy w naszym Ośrodku Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tegoroczne obchody odbywały się pod ogólnopolskim hasłem "End Plastic Pollution". Dotyczyło ono walki z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami. Celem imprezy było promowanie postaw ekologicznych wśród wychowanków.

Program tego dnia był bardzo urozmaicony. Jak co roku świętowanie rozpoczęliśmy akcją „Sprzątanie świata”. Wychowankowie podzieleni na trzy grupy pod okiem wychowawców, wyruszyli w okolicę Ośrodka oraz terenów sąsiadujących w poszukiwaniu odpadów. Każda grupa od organizatora dostała mapkę z wyznaczonym terenem do uporządkowania, jak również została zaopatrzona w jednorazowe rękawiczki i worki na śmieci, które szybko zostały napełnione. Dzięki zaangażowaniu chłopców udało się zebrać wiele worków wypełnionych śmieciami.

Kolejnym elementem imprezy były rozgrywki sportowe na boisku szkolnym: mecz piłki nożnej, przerzucanie opon, skok w workach itp. Odbyły się międzygrupowe rozgrywki sportowe w piłce siatkowej, w trakcie których wyłonieni zostali zwycięzcy. Zostali nimi wychowankowie grupy wychowawczej III którzy rozegrali mecz o puchar przechodni z pracownikami Ośrodka. Zespół w którego skład weszli wychowawcy został pokonany przez wychowanków. Wychowawcy wraz z gratulacjami przekazali puchar w ręce grupy III.

Po tak aktywnie spędzonym dniu wszyscy zasiedliśmy przy grillowanej kiełbasie i wspominaliśmy udany dzień. Organizatorzy imprezy ogłosili wynik konkursu plastycznego dotyczącego tematu ,,Ratujmy nasz dom przed odpadami". Konkurs został ogłoszony na tydzień przed imprezą i wygrała go grupa IV.

Nad całością imprezy czuwali: Barbara Witkowska oraz Anna Poniewierka.

Przygotowała: A. Poniewierka