20180417 110450

We wtorek 17 kwietnia, w ramach Dnia Pamięci w 78 rocznicę zbrodni katyńskiej w Powiatowym Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rembowie odbył się wykład pana Marka Jończyka z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Zaproszony gość w swojej prelekcji przedstawił ogólne wiadomości o zbrodni katyńskiej, skupiając uwagę na złamanie norm prawa, okres niewoli, ilość ofiar i ekshumacje. Mówił, że wśród ok. 22 tysięcy zamordowanych - w Katyniu, Charkowie i Ostaszkowie - byli nie tylko zawodowi żołnierze, ale także funkcjonariusze Służby Więziennej, prawnicy, lekarze, duchowni i nauczyciele.

W 1940 roku NKWD wymordowało co najmniej 21 857 osób, w większości oficerów Wojska Polskiego. Wśród ofiar była duża grupa funkcjonariuszy policji. Stanowili oni około 28 procent wszystkich pomordowanych w Katyniu, Kuropatach, Charkowie, Kalininie i Bykowni. Wśród zabitych były 2354 osoby związane z Kielecczyzną.

Władze sowieckie postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Polskę.

Przygotowała: M. Kotecka