djWiosna − jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową oraz umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego.

20180322 110146

Dnia 22.03.2018r., w Powiatowym Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rembowie w godzinach od 11.00 do 13.00 odbyło się spotkanie z przedstawicielami IPN-u w Kielcach, panią Edytą Krężołek i panem Bogusławem Kubicz. Tematem spotkania było przedstawienie filmu „Zapora”. „Zapora” to film o jednym z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnym - majorze Hieronimie Dekutowskim. Jest to przede wszystkim zapis wspomnień podkomendnych mjr. „Zapory”, kolegów, przyjaciół i członków rodziny. Z ich opowieści wyłania się obraz człowieka wymagającego i upartego, a jednocześnie wrażliwego i tęskniącego za normalnym życiem. Historie opowiadane przez dawnych podkomendnych Dekutowskiego uzupełniają liczne zdjęcia, dokumenty i animacje przedstawiające najważniejsze akcje „Zaporczyków”. Mjr Dekutowski, podobnie jak inni żołnierze wyklęci, skazany został przez komunistów na wieczną niepamięć. Powrócił jako bohater.

Przedstawiciele IPN-u przypomnieli również jak wyglądała powojenna historia Polski. Kim byli Żołnierze Wyklęci?, kiedy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”?. Podopieczni z uwagą słuchali historii, obejrzeli film i podzielili się na koniec swoimi wrażeniami.

Przygotowały: M. Łubek, B. Witkowska