W słonecznikach gra wciąż jeszcze pszczela muzyka, niżej liczne biedronki wdzięcznie narzekają zaś samym dołem łąkę ujeżdżają koniki polne. Tu kwiat dyni jakimś cudem w owoc przechodzi. Tu lato cierpliwie na jesień się godzi.
Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie, drży powietrze po ich śmigłym zniku. Wakacje, panie profesorze! Pora trzepać wesoło słowa jak futra na wiosnę oraz czasowniki przez dni lata odmieniać! Wóz przetoczył się z nagła – i w łozinie zzieleniał. Tylko pustki rozpryśniętej w słońcu – udar. Skacząc z bryczki, zaoczę: Bosonogi gęsiarek biegł, zaczerpnął ze źródła, znikł, jak gdyby on wybiegał potoczek. - Julian Przyboś
Leżę na łące, nikogo nie ma: ja i słońce. Ciszą nabrzmiałą i wezbraną napływa myśl: - To pachnie siano. Wiatr ciągnie po trawach z szelestem, a u góry siostry moje, białe chmury, wędrują na wschód. Czy nie za wiele mi, że jestem? - Kazimierz Wierzyński
Już zaszedł nad doliną złocisty słońca krąg, ciche odgłosy płyną z zielonych pól i łąk. Dalekie ludzi głosy, daleki słychać śpiew i cichy szelest rosy po drżących liściach drzew. Promieńmi gra różana topnieje w sinej mgle, a świeży zapach siana skoszona łąka śle. - Adam Asnyk
Leżę sobie w parku na trawie, leżę sobie w mieście Warszawie. Ważka mi usiadła na dłoni, dzwonią gdzieś nad Wisłą tramwaje, leci w górze biały szybowiec, widzi różne miasta i kraje. W trawie są biedronki i mlecze. Leżę sobie w Polsce na świecie. - Danuta Wawiłow

Lato

djLato – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia[

IMG 20180321 082129

W dniu 21 marca 2018r. uczestniczyliśmy w kiermaszu ozdób wielkanocnych w Starostwie Powiatowym w Kielcach. Wychowanków naszego Ośrodka reprezentowali podopieczni Dorian Bendig z gr. III i Jakub Misiak z gr. II, pod opieką pani Marty Sławskiej. Było świątecznie i wiosennie. Ręcznie robione prace, które zachwycały wiosennymi barwami i zdobieniami, zostały przygotowane przez podopiecznych na zajęciach w ramach koła plastycznego „Agat” pod opieką pani Marty Sławskiej i koła plastyczno – technicznego „da Vinci” pod opieką pani Magdaleny Koteckiej. Na tegoroczny kiermasz przygotowaliśmy pieczone z ciasta lukrowane baranki oraz czekoladowe króliczki, które były wypiekane w specjalnych foremkach. W pracach związanych z pieczeniem owocna okazała się współpraca z kołem kulinarnym „Smaczek” pod opieką pani Barbary Witkowskiej oraz panią Pauliną Cieślik. Ponadto zostały wykonane świąteczne stroiki, pięknie zdobione jajka według różnych technik oraz baranki wełniane, czyli ozdoby potrzebne do przygotowania świątecznego stołu i mieszkania na Wielkanoc.

Przygotowywanie różnych ozdób przez podopiecznych służy rozwijaniu ich zdolności manualnych, wyobraźni plastycznej, poczucia piękna i estetyki oraz pobudza aktywność twórczą. Bardzo ważnym elementem tego typu przedsięwzięć jest rozwijanie zainteresowań młodzieży związanych z naszą kulturą, ludowymi tradycjami i popularyzacją sztuki ludowej. Mamy na uwadze również kultywowanie tradycji ludowych, które są nierozerwalnym elementem naszej historii i tożsamości narodowej. Udział wychowanków w tej wystawie był sposobnością do nabywania umiejętności radzenia sobie w nowym środowisku oraz promowaniem efektów twórczości manualnej.

Przygotowała: M. Sławska