IMG 20180321 082129

W dniu 21 marca 2018r. uczestniczyliśmy w kiermaszu ozdób wielkanocnych w Starostwie Powiatowym w Kielcach. Wychowanków naszego Ośrodka reprezentowali podopieczni Dorian Bendig z gr. III i Jakub Misiak z gr. II, pod opieką pani Marty Sławskiej. Było świątecznie i wiosennie. Ręcznie robione prace, które zachwycały wiosennymi barwami i zdobieniami, zostały przygotowane przez podopiecznych na zajęciach w ramach koła plastycznego „Agat” pod opieką pani Marty Sławskiej i koła plastyczno – technicznego „da Vinci” pod opieką pani Magdaleny Koteckiej. Na tegoroczny kiermasz przygotowaliśmy pieczone z ciasta lukrowane baranki oraz czekoladowe króliczki, które były wypiekane w specjalnych foremkach. W pracach związanych z pieczeniem owocna okazała się współpraca z kołem kulinarnym „Smaczek” pod opieką pani Barbary Witkowskiej oraz panią Pauliną Cieślik. Ponadto zostały wykonane świąteczne stroiki, pięknie zdobione jajka według różnych technik oraz baranki wełniane, czyli ozdoby potrzebne do przygotowania świątecznego stołu i mieszkania na Wielkanoc.

Przygotowywanie różnych ozdób przez podopiecznych służy rozwijaniu ich zdolności manualnych, wyobraźni plastycznej, poczucia piękna i estetyki oraz pobudza aktywność twórczą. Bardzo ważnym elementem tego typu przedsięwzięć jest rozwijanie zainteresowań młodzieży związanych z naszą kulturą, ludowymi tradycjami i popularyzacją sztuki ludowej. Mamy na uwadze również kultywowanie tradycji ludowych, które są nierozerwalnym elementem naszej historii i tożsamości narodowej. Udział wychowanków w tej wystawie był sposobnością do nabywania umiejętności radzenia sobie w nowym środowisku oraz promowaniem efektów twórczości manualnej.

Przygotowała: M. Sławska