Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem. A u żłobka Matka Święta,czuwa sama uśmiechnięta nad dzieciątka snem, nad dzieciątka snem. Cicha noc, święta noc, pastuszkowie od swych trzód. Biegną wielce zadziwieni, za anielskim głosem pieni. Gdzie się spełnił cud, gdzie się spełnił cud.
Nasza zima biała chustą się odziała. Idzie, idzie do nas w gości, w srebrnych blaskach cała! Włożyła na czoło, księżycowe koło, lecą z płaszcza gwiazdy złote, gdy potrząśnie połą. Z lodu berło trzyma, tchu ni głosu nie ma. Idzie, idzie, smutna, cicha, ta królowa zima! Idzie martwą nogą wyiskrzoną drogą, postanęły rzeki modre, do morza nie mogą. Gdzie stąpi, gdzie stanie, słychać narzekanie: - Oj, biedne my kwiaty, trawy, co się z nami stanie! - Przed nią tuman leci, straszy małe dzieci... A my dalej do komina: - Nie puścim waszeci!
Bracia, patrzcie jeno, jak niebo goreje, znać, że coś dziwnego w Betlejem się dzieje. Rzućmy budy, warty, stada, niechaj nimi Pan Bóg włada, a my do Betlejem, a my do Betlejem, do Betlejem. Patrzcie, jak tam gwiazda światłem swoim miga! Pewnie do uczczenia Pana swego ściga. Krokiem śmiałym i wesołym spieszmy i uderzmy czołem przed Panem w Betlejem.
Całunem śniegu przysypany, biały park w szarą ciszę pogrążył się cały i z jakichś głuchych tęsknot się spowiada. Drzew nagich długa ciemna kolumnada wije się sennie i w dali gdzieś ginie, wije się cicho po białej równinie. I biegną ławki aleją szeregiem, samotne, puste, ubielone śniegiem.
Oj, maluśki, maluśki, maluśki jako rękawicka. Alboli tez jakoby, jakoby kawałecek smycka. Cy nie lepiej Tobie by, Tobie by siedzieć było w niebie, wsak Twój Tatuś kochany, kochany nie wyganiał Ciebie. Tam ci zawsze słuzyły, słuzyły prześliczne janioły, a tu lezys sam j eden, sam jeden jako palec goły.

Zima

djZima – jedna z czterech pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najniższymi temperaturami powietrza w skali roku, umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego, zazwyczaj zestaloną (zamarzniętą) formą opadu i osadu atmosferycznego, a większość świata roślin i zwierząt przechodzi okres uśpienia.

Godło Polski
Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy

w Rembowie

Get Adobe Flash player

 

IMG 20180321 082129

W dniu 21 marca 2018r. uczestniczyliśmy w kiermaszu ozdób wielkanocnych w Starostwie Powiatowym w Kielcach. Wychowanków naszego Ośrodka reprezentowali podopieczni Dorian Bendig z gr. III i Jakub Misiak z gr. II, pod opieką pani Marty Sławskiej. Było świątecznie i wiosennie. Ręcznie robione prace, które zachwycały wiosennymi barwami i zdobieniami, zostały przygotowane przez podopiecznych na zajęciach w ramach koła plastycznego „Agat” pod opieką pani Marty Sławskiej i koła plastyczno – technicznego „da Vinci” pod opieką pani Magdaleny Koteckiej. Na tegoroczny kiermasz przygotowaliśmy pieczone z ciasta lukrowane baranki oraz czekoladowe króliczki, które były wypiekane w specjalnych foremkach. W pracach związanych z pieczeniem owocna okazała się współpraca z kołem kulinarnym „Smaczek” pod opieką pani Barbary Witkowskiej oraz panią Pauliną Cieślik. Ponadto zostały wykonane świąteczne stroiki, pięknie zdobione jajka według różnych technik oraz baranki wełniane, czyli ozdoby potrzebne do przygotowania świątecznego stołu i mieszkania na Wielkanoc.

Przygotowywanie różnych ozdób przez podopiecznych służy rozwijaniu ich zdolności manualnych, wyobraźni plastycznej, poczucia piękna i estetyki oraz pobudza aktywność twórczą. Bardzo ważnym elementem tego typu przedsięwzięć jest rozwijanie zainteresowań młodzieży związanych z naszą kulturą, ludowymi tradycjami i popularyzacją sztuki ludowej. Mamy na uwadze również kultywowanie tradycji ludowych, które są nierozerwalnym elementem naszej historii i tożsamości narodowej. Udział wychowanków w tej wystawie był sposobnością do nabywania umiejętności radzenia sobie w nowym środowisku oraz promowaniem efektów twórczości manualnej.

 


 Przygotowała: M. Sławska

Koła zainteresowań

Gazetka Ośrodkowa

Gazetka Konkursowa

Bezpieczna szkoła

Szkoła Dobrego Wychowania