W dniu 04.04.2019r. w wyjeździe na szkolne „Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w wyciskaniu sztangi leżąc”, udział wzięli: Tymoteusz B., Dominik K., Patryk K., Jakub M. Ww. Zawody zorganizowane zostały w III LO im Cypriana Kamila Norwida w Kielcach.

Celem wyjazdu na zawody było: umożliwienie naszej młodzieży sprawdzenia poziomu swojej sprawności fizycznej w konkurencjach siłowo – wytrzymałościowych, zachęcenie młodzieży do pracy nad własną sylwetką, popularyzacja sportów siłowych wśród młodzieży, umiejętność rywalizacji sportowej oraz zainteresowanie ćwiczeniami siłowymi, działaniami prozdrowotnymi i dbaniem o własną kondycję fizyczną jako element spędzania wolnego czasu po za szkołą, Ośrodkiem.

Przebieg zawodów wyglądał następująco:
- wszyscy zawodnicy przed rozpoczęciem zawodów zostali zważeni, a następnie podali ciężar jaki będą wyciskać w pierwszej próbie,
- każdy zawodnik miał trzy próby,
- liczył się najlepszy wynik,
- punkty liczone były w oparciu o tabelę Wilks’a, (stosunek wyciśniętego ciężaru do masy ciała),
- po wykonanej próbie zawodnik podawał ciężar sztangi w kolejnym podejściu, nie mógł zmniejszyć obciążenia sztangi, mógł natomiast próbować wycisnąć ten sam ciężar lub go zwiększyć,
- próba była zaliczona gdy: po zdjęciu sztangi ze stojaków na komendę sędziego „start” sztanga została opuszczona na klatkę piersiową (z widocznym zatrzymaniem ciężaru na klatce piersiowej), a następnie na komendę sędziego „góra” wyciśnięta równomiernie w górę, aż do zablokowania ramion w stawach łokciowych i na komendę sędziego „stojak” odłożona na stojaki, przy czym łopatki, głowa i biodra zawodnika miały nieruchomo spoczywać na ławeczce, a całe stopy na podłożu, max rozstawienie dłoni na sztandze mogło wynosić 81 cm (odległość między palcami wskazującymi).

Do rywalizacji przystąpiło 49 zawodników i 2 zawodniczki z kieleckich szkół ponadgimnazjalnych oraz dodatkowo wychowankowie PMOW w Rembowie. Zawodnicy po etapie ważenia zostali zakwalifikowani w swoim roczniku do odpowiedniej grupy wagowej. Następnie podchodzili do wyciskania podejmując tylko trzy próby. Nasi wychowankowie startowali w kategorii: rocznik 2001 i młodsi powyżej 74 kg. Zawody należało rozpocząć od obciążenia minimalnie mniejszego od maksymalnego, aby móc kontynuować próby i walczyć o jak najlepszą pozycję w zawodach. Po podliczeniu wyników klasyfikacja końcowa prezentowała się następująco dla naszych wychowanków i ich kategorii wiekowo-wagowej:

Lp.

70 (+)

75 (-)

47,173

Wyniki te nie pozwoliły im niestety zająć miejsc w pierwszej trójce w swojej kategorii, ale chłopcy dzielnie walczyli, a rezultaty które uzyskali są zbliżone do ich rekordów życiowych. Obiecali, że w przyszłym roku jeszcze się poprawią, ponieważ był to ich pierwszy udział w imprezie tej rangi.

Organizatorem zawodów był pan Rafał Sękowski - nauczyciel wychowania fizycznego w III Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Kielcach.

Więcej szczegółowych informacji i zdjęć można znaleźć pod linkami: "Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w wyciskaniu sztangi leżąc”

Przygotowała: B. Ziobro