Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem. A u żłobka Matka Święta,czuwa sama uśmiechnięta nad dzieciątka snem, nad dzieciątka snem. Cicha noc, święta noc, pastuszkowie od swych trzód. Biegną wielce zadziwieni, za anielskim głosem pieni. Gdzie się spełnił cud, gdzie się spełnił cud.
Nasza zima biała chustą się odziała. Idzie, idzie do nas w gości, w srebrnych blaskach cała! Włożyła na czoło, księżycowe koło, lecą z płaszcza gwiazdy złote, gdy potrząśnie połą. Z lodu berło trzyma, tchu ni głosu nie ma. Idzie, idzie, smutna, cicha, ta królowa zima! Idzie martwą nogą wyiskrzoną drogą, postanęły rzeki modre, do morza nie mogą. Gdzie stąpi, gdzie stanie, słychać narzekanie: - Oj, biedne my kwiaty, trawy, co się z nami stanie! - Przed nią tuman leci, straszy małe dzieci... A my dalej do komina: - Nie puścim waszeci!
Bracia, patrzcie jeno, jak niebo goreje, znać, że coś dziwnego w Betlejem się dzieje. Rzućmy budy, warty, stada, niechaj nimi Pan Bóg włada, a my do Betlejem, a my do Betlejem, do Betlejem. Patrzcie, jak tam gwiazda światłem swoim miga! Pewnie do uczczenia Pana swego ściga. Krokiem śmiałym i wesołym spieszmy i uderzmy czołem przed Panem w Betlejem.
Całunem śniegu przysypany, biały park w szarą ciszę pogrążył się cały i z jakichś głuchych tęsknot się spowiada. Drzew nagich długa ciemna kolumnada wije się sennie i w dali gdzieś ginie, wije się cicho po białej równinie. I biegną ławki aleją szeregiem, samotne, puste, ubielone śniegiem.
Oj, maluśki, maluśki, maluśki jako rękawicka. Alboli tez jakoby, jakoby kawałecek smycka. Cy nie lepiej Tobie by, Tobie by siedzieć było w niebie, wsak Twój Tatuś kochany, kochany nie wyganiał Ciebie. Tam ci zawsze słuzyły, słuzyły prześliczne janioły, a tu lezys sam j eden, sam jeden jako palec goły.

Zima

djZima – jedna z czterech pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najniższymi temperaturami powietrza w skali roku, umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego, zazwyczaj zestaloną (zamarzniętą) formą opadu i osadu atmosferycznego, a większość świata roślin i zwierząt przechodzi okres uśpienia.

Godło Polski
Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy

w Rembowie

Get Adobe Flash player

 

 

IMG 20181203 163052

14 marca odbyło się głośne czytanie, podczas którego gościliśmy pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Rakowie. Tematem przewodnim spotkania była miłość. Dokonując wyboru tekstów, skoncentrowaliśmy się na utworach, z którymi możemy się zetknąć w szkolnych podręcznikach. Pokazaliśmy, że odpowiednio przeczytane, nie są wcale nudne i nie straciły na aktualności. Historie miłosne Ligii i Winicjusza, Klary i Wacława, Małego Księcia i Róży, Romea i Julii nadal wzruszają. Wysłuchaliśmy, jak z tematem miłości radzili sobie poeci tacy jak Adam Asnyk, Adam Mickiewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński czy święty Paweł. Szczególnie interesujące okazały się interpretacje przygotowane w duetach wychowanek – pracownik. Aprobatę publiczności zyskała też „Niepewność” Adama Mickiewicza w wersji rapowej. 

Świetnie się bawiliśmy, oglądając Romea i Julię „na wesoło”, w ujęciu kabaretowym.

Na koniec wychowankowie zaprezentowali teksty przygotowane w ramach Konkursu Literackiego „Misja – miłość”.

Zachęcamy wszystkich do czytania, bo, jak się okazuje, klasyczne teksty są nie tylko piękne, ale warto je znać też po to, by zrozumieć współczesność.

 

 


 Przygotowały: J. Domańska, M. Barczyk

 

Koła zainteresowań

Gazetka Ośrodkowa

Gazetka Konkursowa

Bezpieczna szkoła

Szkoła Dobrego Wychowania