Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
To nie liście i nie listki, nie listeczki jeszcze nawet - to obłoczek przeźroczysty, pozłociście zielonawy. Jeśli jest gdzieś leśne niebo, on z leśnego nieba spłynął, śród ogrodu zdziwionego tuż nad ziemią się zatrzymał. Ale żeby mógł zzielenieć, z brzozą się prawdziwą zmierzyć, ściemnieć, smugę traw ocienić - nie, nie mogę w to uwierzyć. - Julian Tuwim.
W okrągłych błotnych miskach z obcasów i kopyt lśnią turkusy niebieskie i chmur heliotropy. Kałuża płynie z wiatrem - tu mleczna, tam ruda, wiosna rynny wyżyma lubując się w brudach ... Serce ordynarnieje i godzi się z błotem, skoro w nim słońce usta zanurzyło złote ... - Maria Pawlikowska - Jasnorzewska.
W ciemniejących pieczarach marzyłem długo o Twoich drzewach i błękitnych niebach, o Twoim zapachu i ptaków śpiewie. Teraz leżysz odsłonięta w lśniącym splendorze, kąpana w słońcu, jak jakieś cudo, przede mną. Poznajesz mnie znowu kusisz mnie delikatnie oto drżą me kończyny wobec Twej błogosławionej obecności. - Hermann Hesse.
Marzec. Wracamy z parku. Wreszcie przeszła zima. Spod stopniałego śniegu wyjrzały murawy. Drzewa nagie, lecz pierwsze kiełkują już trawy, choć na stawie zielony, cienki lód się trzyma. Z upojonymi wiosną wracamy oczyma, krokiem lekkim, jak podczas tanecznej zabawy, ulicą po słonecznej stronie idziem prawej, za sobą ciepło słońca czujemy plecyma. - Leopold Staff.
Święty Kaźmierz - powracają czajki; Święty Wojciech - bociany klekocą, słońce grzeje, rowy w mlecz się złocą, brzmią skowronki, rychłe, polne grajki. Po murawach dzieci, strzępem krajki Podkasane, w pasy się szamocą; Na przyzbicach baby w głos chichocą - "Eh! kumolu! bajki, żywe bajki!" Wiosna!... Wiosna wszędy życie budzi! Jej błękity, słoneczne uśmiechy I pod chłopskie wciskają się strzechy. I tu raźniej biją serca ludzi, choć się troski za troskami tulą do tych piersi pod zgrzebną koszulą. - Jan Kasprowicz.

Wiosna

djWiosna − jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową oraz umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego. Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego.

Godło Polski
Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy

w Rembowie

Get Adobe Flash player

 

 

IMG 20181203 163052

14 marca odbyło się głośne czytanie, podczas którego gościliśmy pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Rakowie. Tematem przewodnim spotkania była miłość. Dokonując wyboru tekstów, skoncentrowaliśmy się na utworach, z którymi możemy się zetknąć w szkolnych podręcznikach. Pokazaliśmy, że odpowiednio przeczytane, nie są wcale nudne i nie straciły na aktualności. Historie miłosne Ligii i Winicjusza, Klary i Wacława, Małego Księcia i Róży, Romea i Julii nadal wzruszają. Wysłuchaliśmy, jak z tematem miłości radzili sobie poeci tacy jak Adam Asnyk, Adam Mickiewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński czy święty Paweł. Szczególnie interesujące okazały się interpretacje przygotowane w duetach wychowanek – pracownik. Aprobatę publiczności zyskała też „Niepewność” Adama Mickiewicza w wersji rapowej. 

Świetnie się bawiliśmy, oglądając Romea i Julię „na wesoło”, w ujęciu kabaretowym.

Na koniec wychowankowie zaprezentowali teksty przygotowane w ramach Konkursu Literackiego „Misja – miłość”.

Zachęcamy wszystkich do czytania, bo, jak się okazuje, klasyczne teksty są nie tylko piękne, ale warto je znać też po to, by zrozumieć współczesność.

 

 


 Przygotowały: J. Domańska, M. Barczyk

 

Koła zainteresowań

Akademia Czerniaka

Gazetka Ośrodkowa

Gazetka Konkursowa

Bezpieczna szkoła

Szkoła Dobrego Wychowania