Dnia 28.02.2019r.w Powiatowym Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rembowie zorganizowane zostało spotkanie z kuratorem zawodowym Panią Agatą Smagłowską. Zajęcia zostały przeprowadzone dla wychowanków I i IV grupy wychowawczej.

Tematem zajęć było : uwrażliwienie młodych ludzi na problem obrażania w Internecie, zapoznanie z pojęciami hejt i mowa nienawiści, zaprezentowanie metod radzenia sobie z internetowym hejtem. Na początku spotkania wychowankowie zostali zapytani, czy spotkali się kiedyś z określeniem hejt? Czy wiedzą co to znaczy?,  Jak według nich może przejawiać się hejt? W jakiej postaci pojawia się w Internecie? Gdzie dokładnie można znaleźć hejt w Internecie ? Pani Kurator wyjaśniła , że słowo hejt pochodzi od angielskiego słowa hate, co oznacza po polsku nienawiść. Podkreśliła również, że z hejtem można spotkać się właściwie wszędzie. Zwróciła  uwagę, że część wymienionych serwisów posiada ograniczenia wiekowe. Młode osoby powinny zapoznawać się z regulaminem i nie korzystać z serwisów, które nie są dla nich przeznaczone. Prowadząca podkreśliła, że anonimowość w sieci jest mitem, ponieważ można ustalić, z którego urządzenia były pisane obraźliwe komentarze. Pani kurator podzieliła uczestników na dwuosobowe zespoły i prosiła, aby odpowiedzieli na pytanie. Pytanie 1: Jak myślicie, co mógłby poczuć Tomek, kiedy Damian obraził go na forum?   Jak wy poczulibyście się na jego miejscu? Ważne, aby wśród odpowiedzi pojawiły się stwierdzenia: zrobiło mu się smutno, przykro; poczuł się niezrozumiany, odrzucony; zawstydził się, pożałował swojej wypowiedzi itp.

W podsumowaniu prowadząca podkreśliła, że nawet jeden negatywny komentarz wystarczy, żeby komuś zrobiło się przykro i żeby pojawiły się trudne emocje. Zaznaczyła również, że w Internecie o wiele łatwiej jest obrażać innych, ponieważ nie możemy zobaczyć ich reakcji nie widzimy, że swoim zachowaniem sprawiamy komuś przykrość. Internet daje również złudne poczucie anonimowości. W rezultacie piszemy rzeczy, których nigdy nie powiedzielibyśmy komuś w bezpośredniej rozmowie.

Kończąc spotkanie z nieletnimi Pani kurator nadmieniła, że chociaż może to być trudne, to bardzo ważne jest nie brać hejterskich komentarzy do siebie i nie rezygnować z bycia sobą i ze swoich zainteresowań. Hejt świadczy o hejterach, a nie o nas.

Przygotowała: B. Witkowska