W dniu 14 lutego po raz kolejny odwiedzili nas aktorzy  Teatru ‘Kurtyna” z Krakowa, dzięki czemu nasi wychowankowie obejrzeli przedstawienie profilaktyczne  pt. „Więzy krwi”

Teatralna realizacja „Więzów krwi” prowokowała pytania, na które odpowiedzieć musieli nie tylko bohaterowie spektaklu, ale i widzowie tzn. nasi wychowankowie – dlaczego u zarania 21 wieku tak wielu młodych ludzi nie może powstrzymać się od inicjacji związanej z przemocą, środkami psychoaktywnymi i od negacji przyjętych norm współżycia społecznego? Czy młody człowiek może skutecznie odsunąć od siebie współczesne zagrożenia, których źródłem jest bezrefleksyjna aprobata dla wzorców płynących z zafałszowanego przekazu medialnego? Czy współczesny model człowieka to ucywilizowane niewolnictwo, a usilna potrzeba zaspokojenia akceptacji ma unicestwić normy prawa?

Wartości wychowawczo-profilaktyczne.
- Bezpieczeństwo/profilaktyka zachowań ryzykownych (problemowych)/: postawy aprobujące abstynencję i unikanie substancji psychoaktywnych w wymiarach: emocjonalnym (pozytywny stosunek do abstynencji), poznawczym (dysponowanie wiedzą na temat zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych) i behawioralnym (nieużywanie substancji psychoaktywnych), aktywna postawa w obliczu trudnych, życiowych problemów, rozpoznawanie zagrożeń cywilizacyjnych, umiejętność dostrzegania konsekwencji swoich zachowań wobec innych, stosowanie w praktyce rekompensowania krzywd, bezpieczne zachowania podczas korzystania z portali społecznościowych oraz metody przeciwdziałania cyberprzemocy, konieczność rozwijania umiejętności psychospołecznych, takich jak radzenie sobie ze stresem, poszukiwanie pomocy, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych i przewidywanie konsekwencji własnych działań.
- Zdrowie/edukacja:, umiejętności radzenia z traumatycznym doświadczeniem poprzez wykorzystywanie sposobów mających na celu odzyskanie poczucia sprawstwa i wpływu na własne życie, umiejętności asertywnego radzenia sobie w relacjach z innymi, rozpoznawanie i radzenie sobie z objawami depresji u siebie i u osób w swoim otoczeniu, rozwijanie zdolności do samorealizacji, samokontroli panowania nad emocjami.
- Kultura/ wartości, normy, wzory zachowań/: postawy prospołeczne i obywatelskie w duchu poszanowania wartości uniwersalnych.

Scenariusz przedstawienia w warstwie merytorycznej związany jest ze wskazaniami Ustawy z dnia 26 października 1982 r. O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Tematyka z zakresu przeciwdziałania narkomanii normuje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. O przeciwdziałaniu narkomanii. Ponadto w świetle ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym zarówno wątki z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi, jak i z zakresu przeciwdziałania narkomanii, są podjęte w oparciu o cele Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

.

Przygotowała: E. Dąbrowska