Dnia 8 stycznia 2018r. w ramach działań Klubu Historycznego grupa 25 wychowanków Ośrodka wraz z opiekunami udała się na wycieczkę do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Po dotarciu na miejsce okazało się, że warunki atmosferyczne nie sprzyjają zwiedzaniu. Oprócz niskiej temperatury we znaki dawały się gęste opady śniegu. Pogoda pozwoliła jednak bardziej utożsamić się z miejscem obozu i wyobrazić sobie, co czuli ludzie, którzy mieli na sobie jedynie strój roboczy i zdarte buty.

Dla większości wychowanków była to pierwsza wycieczka do obozu Auschwitz. Grupę prowadził pan przewodnik, który nie tylko potrafił wprowadzić w klimat owego miejsca, ale również posiadał duży zasób wiedzy i odpowiadał na wszystkie zadane pytania.

Wchodząc na teren obozu przeszliśmy pod słynną bramą z napisem: „Arbeit macht frei”. Zwiedzanie pierwszej części muzeum Auschwitz trwało około 2 godzin. Następnie przejechaliśmy do obozu zagłady (Birkenau), gdzie rozpoczął się drugi etap wycieczki trwający około 1 godziny.

Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach i innych narodowościach. W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu.

Była do bardzo ciekawa i zarazem szokująca lekcja historii. Dostarczyła naszym wychowankom wielu refleksji pokazując ogromną krzywdę ludzi, których dotknął czas wojny, terroru, pogardy i śmierci.

Przygotował:  P. Kuliński