48939806 786794338334279 5741607779890626560 n

W ramach udziału Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rembowie w Ogólnopolskim Konkursie „Szkoła wspierająca uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” IV edycja w dniach 03 – 16 grudnia na terenie Ośrodka zrealizowano zadanie nr 7. Przeprowadzono łącznie 4 spotkania (dla każdej z klas). W zajęciach uczestniczyło 29 wychowanków z klasy VII, VIII, III gimnazjum i I LO. Zajęcia zostały przeprowadzone przez panią Magdalenę Pawłowską i panią Barbarę Rejnowicz.

Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy na temat, czym są zasady i po co one istnieją. Po „burzy mózgów” pomysły zostały zapisane na tablicy. Następnie uczestnicy zajęć zostali poinformowani o ich celu, wyjaśniono pojęcia „prawo i obowiązek” . Prowadzący wytłumaczyli wychowankom, że zbiór zasad stanowi prawo i istnieją takie zasady postepowania, które są charakterystyczne dla różnych ludzi w różnych sytuacjach. Następnie przeprowadzono zabawę rozwijającą koncentrację i spostrzegawczość „ Co by było, gdyby nie było żadnych zasad?” Podsumowując zabawę uczniowie stwierdzili, że nie da się żyć nie przestrzegając prawa. Uczestnicy zostali podzieleni na 3 – 5 osobowe grupy. Każda z grup otrzymała kartki z różnymi stwierdzeniami. Ich zadaniem było zdecydowanie, czy zdania są prawdziwe czy fałszywe. Na kolejnych spotkaniach, które odbyły się 10 i 11 grudnia uczniowie otrzymali arkusze papieru, bloki, kolorowe kredki, farby i markery. Ich zadaniem było przedstawienie, nie za pomocą słów, ale rysunku tematyki związanej z naszymi prawami i obowiązkami. Uczniowie w trakcie pracy wymieniali się pomysłami, rozmawiali, a nawet prowadzili ożywioną dyskusję. Prowadzący nadzorowali pracę wychowanków, odpowiadali na zadawane pytania, wspierali stwarzając atmosferę wzajemnej akceptacji i poszanowania. Podczas gdy uczniowie pracowali prowadzący podsumowywali ich wiedzę na temat praw i obowiązków. Głównie dlatego, że jesteśmy placówką o specjalnych potrzebach edukacyjnych szczególny nacisk kładziemy na respektowanie i przestrzeganie norm społecznych.

Przygotowały: B. Rejnowicz, M. Pawłowska