37

14 grudnia , tak jak co roku, w Ośrodku odbyło się spotkanie wigilijne. Pan dyrektor Piotr Koźmin oraz przewodniczący Samorządu Wychowanków serdecznie powitali przybyłych gości, pracowników i wychowanków Ośrodka. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: członek Zarządu Powiatu Kieleckiego pan Mariusz Ściana, wójt Gminy Raków pan Damian Szpak, starszy wizytator Kuratorium Oświaty pani Anna Stoczyńska, proboszcz parafii Szumsko ksiądz Wiesław Stęchły, pracownicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego pani Paulina Kozłowska oraz pan Gabriel Czechowski, przedstawicielka Banku Żywności pani Anna Mazur.

Następnie rozpoczęła się część artystyczna „Światłość w ciemności świeci” przygotowana przez wychowanków pod opieką pani Joanny Domańskiej i pani Małgorzaty Sulej. Prekursorem jasełek i szopki był św. Franciszek z Asyżu, dlatego naszą opowieść rozpoczęliśmy od tego, co się wydarzyło przed wiekami w Greccio, gdy Franciszek ze współbraćmi wystawiali pierwsze jasełka. Następnie przenieśliśmy się do Betlejem. W przedstawieniu niezwykłą rolę odgrywały zwierzęta, które występowały w roli komentatorów, ponieważ połączyliśmy teatr żywy z kukiełkowym. Wersje instrumentalne kolęd zagrali wychowankowie przygotowani przez pana Łukasza Dziopę.

Scenografię i dekoracje wykonali chłopcy pod opieką pani Marty Sławskiej i pani Pauliny Cieślik. Piękny wystrój sali to dzieło wychowawców , nauczycieli i pracowników Ośrodka.

Podano tradycyjne potrawy wigilijne. Nie zabrakło czerwonego barszczu, pierogów, gołąbków z kaszą czy kompotu z suszu.

Podczas spotkania panowała prawdziwie świąteczna atmosfera. Wszyscy zebrani czuli niezwykłą magię świąt.

Przygotowała: J. Domańska