DSC00744

W dniu 3 grudnia 2018 roku wychowankowie wzięli udział w finale projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”. Jego organizatorem był Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

Celem projektu było inspirowanie i aktywizowanie uczniów przez sztukę do tworzenia, badania i eksperymentowania w dziedzinie literatury i teatru, współpraca młodzieży z artystami i pedagogami, promocja czytelnictwa.

Projekt trwał od czerwca do grudnia 2018 roku. O zakwalifikowaniu do projektu decydowała Komisja Konkursowa oceniająca nagrane przez młodzież filmy na temat „Dlaczego warto chodzić do teatru?”. Znaleźliśmy się w gronie pięciu najwyżej ocenionych grup i wzięliśmy udział w warsztatach teatralnych. Wychowankowie pod opieką pani Joanny Domańskiej i pani Małgorzaty Sulej zdecydowali, że dokonają inscenizacji „Zemsty” Aleksandra Fredry.

Pierwsze warsztaty odbyły się 24 października 2018 w Rembowie. Gościliśmy aktora Marcela Sabata, aktorów z Teatru „Kubuś”, reżysera Przemysława Żmiejko, pracowników Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Chłopcy z wielkim zaangażowaniem, pod okiem profesjonalistów, czytali sztukę z podziałem na role. Następnie opracowali koncepcję inscenizacji teatralnej, zaproponowali elementy scenografii i przygotowali kostiumy. Szczegóły dopracowano podczas próby na scenie Teatru „Kubuś” wraz z aktorami (Ewa Lubacz, Zdzisław Reczyński) i czuwającym nad całością reżyserem (Przemysław Żmiejko). Efekty swojej pracy zaprezentowali podczas finału projektu, wzbudzając entuzjazm widowni i słuchając słów uznania ze strony organizatorów.

Uczestnicząc w warsztatach „Wczytuję sztukę”, wychowankowie mieli możliwość rozwijania swoich pasji, aktywnego odkrywania literatury, poznali specyfikę teatralnej pracy nad tekstem. Dzięki twórczym poszukiwaniom uruchomili wyobraźnię, poszerzyli wiedzę spoza podstawy programowej.

Przygotowała: J. Domańska