Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem. A u żłobka Matka Święta,czuwa sama uśmiechnięta nad dzieciątka snem, nad dzieciątka snem. Cicha noc, święta noc, pastuszkowie od swych trzód. Biegną wielce zadziwieni, za anielskim głosem pieni. Gdzie się spełnił cud, gdzie się spełnił cud.
Nasza zima biała chustą się odziała. Idzie, idzie do nas w gości, w srebrnych blaskach cała! Włożyła na czoło, księżycowe koło, lecą z płaszcza gwiazdy złote, gdy potrząśnie połą. Z lodu berło trzyma, tchu ni głosu nie ma. Idzie, idzie, smutna, cicha, ta królowa zima! Idzie martwą nogą wyiskrzoną drogą, postanęły rzeki modre, do morza nie mogą. Gdzie stąpi, gdzie stanie, słychać narzekanie: - Oj, biedne my kwiaty, trawy, co się z nami stanie! - Przed nią tuman leci, straszy małe dzieci... A my dalej do komina: - Nie puścim waszeci!
Bracia, patrzcie jeno, jak niebo goreje, znać, że coś dziwnego w Betlejem się dzieje. Rzućmy budy, warty, stada, niechaj nimi Pan Bóg włada, a my do Betlejem, a my do Betlejem, do Betlejem. Patrzcie, jak tam gwiazda światłem swoim miga! Pewnie do uczczenia Pana swego ściga. Krokiem śmiałym i wesołym spieszmy i uderzmy czołem przed Panem w Betlejem.
Całunem śniegu przysypany, biały park w szarą ciszę pogrążył się cały i z jakichś głuchych tęsknot się spowiada. Drzew nagich długa ciemna kolumnada wije się sennie i w dali gdzieś ginie, wije się cicho po białej równinie. I biegną ławki aleją szeregiem, samotne, puste, ubielone śniegiem.
Oj, maluśki, maluśki, maluśki jako rękawicka. Alboli tez jakoby, jakoby kawałecek smycka. Cy nie lepiej Tobie by, Tobie by siedzieć było w niebie, wsak Twój Tatuś kochany, kochany nie wyganiał Ciebie. Tam ci zawsze słuzyły, słuzyły prześliczne janioły, a tu lezys sam j eden, sam jeden jako palec goły.

Zima

djZima – jedna z czterech pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najniższymi temperaturami powietrza w skali roku, umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego, zazwyczaj zestaloną (zamarzniętą) formą opadu i osadu atmosferycznego, a większość świata roślin i zwierząt przechodzi okres uśpienia.

Godło Polski
Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy

w Rembowie

Get Adobe Flash player

 

DSC00744

W dniu 3 grudnia 2018 roku wychowankowie wzięli udział w finale projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”. Jego organizatorem był Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

Celem projektu było inspirowanie i aktywizowanie uczniów przez sztukę do tworzenia, badania i eksperymentowania w dziedzinie literatury i teatru, współpraca młodzieży z artystami i pedagogami, promocja czytelnictwa.

Projekt trwał od czerwca do grudnia 2018 roku. O zakwalifikowaniu do projektu decydowała Komisja Konkursowa oceniająca nagrane przez młodzież filmy na temat „Dlaczego warto chodzić do teatru?”. Znaleźliśmy się w gronie pięciu najwyżej ocenionych grup i wzięliśmy udział w warsztatach teatralnych. Wychowankowie pod opieką pani Joanny Domańskiej i pani Małgorzaty Sulej zdecydowali, że dokonają inscenizacji „Zemsty” Aleksandra Fredry.


Pierwsze warsztaty odbyły się 24 października 2018 w Rembowie. Gościliśmy aktora Marcela Sabata, aktorów z Teatru „Kubuś”, reżysera Przemysława Żmiejko, pracowników Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Chłopcy z wielkim zaangażowaniem, pod okiem profesjonalistów, czytali sztukę z podziałem na role. Następnie opracowali koncepcję inscenizacji teatralnej, zaproponowali elementy scenografii i przygotowali kostiumy. Szczegóły dopracowano podczas próby na scenie Teatru „Kubuś” wraz z aktorami (Ewa Lubacz, Zdzisław Reczyński) i czuwającym nad całością reżyserem (Przemysław Żmiejko). Efekty swojej pracy zaprezentowali podczas finału projektu, wzbudzając entuzjazm widowni i słuchając słów uznania ze strony organizatorów.


Uczestnicząc w warsztatach „Wczytuję sztukę”, wychowankowie mieli możliwość rozwijania swoich pasji, aktywnego odkrywania literatury, poznali specyfikę teatralnej pracy nad tekstem. Dzięki twórczym poszukiwaniom uruchomili wyobraźnię, poszerzyli wiedzę spoza podstawy programowej.

 


 Przygotowała: J. Domańska

Koła zainteresowań

Gazetka Ośrodkowa

Gazetka Konkursowa

Bezpieczna szkoła

Szkoła Dobrego Wychowania