Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
To nie liście i nie listki, nie listeczki jeszcze nawet - to obłoczek przeźroczysty, pozłociście zielonawy. Jeśli jest gdzieś leśne niebo, on z leśnego nieba spłynął, śród ogrodu zdziwionego tuż nad ziemią się zatrzymał. Ale żeby mógł zzielenieć, z brzozą się prawdziwą zmierzyć, ściemnieć, smugę traw ocienić - nie, nie mogę w to uwierzyć. - Julian Tuwim.
W okrągłych błotnych miskach z obcasów i kopyt lśnią turkusy niebieskie i chmur heliotropy. Kałuża płynie z wiatrem - tu mleczna, tam ruda, wiosna rynny wyżyma lubując się w brudach ... Serce ordynarnieje i godzi się z błotem, skoro w nim słońce usta zanurzyło złote ... - Maria Pawlikowska - Jasnorzewska.
W ciemniejących pieczarach marzyłem długo o Twoich drzewach i błękitnych niebach, o Twoim zapachu i ptaków śpiewie. Teraz leżysz odsłonięta w lśniącym splendorze, kąpana w słońcu, jak jakieś cudo, przede mną. Poznajesz mnie znowu kusisz mnie delikatnie oto drżą me kończyny wobec Twej błogosławionej obecności. - Hermann Hesse.
Marzec. Wracamy z parku. Wreszcie przeszła zima. Spod stopniałego śniegu wyjrzały murawy. Drzewa nagie, lecz pierwsze kiełkują już trawy, choć na stawie zielony, cienki lód się trzyma. Z upojonymi wiosną wracamy oczyma, krokiem lekkim, jak podczas tanecznej zabawy, ulicą po słonecznej stronie idziem prawej, za sobą ciepło słońca czujemy plecyma. - Leopold Staff.
Święty Kaźmierz - powracają czajki; Święty Wojciech - bociany klekocą, słońce grzeje, rowy w mlecz się złocą, brzmią skowronki, rychłe, polne grajki. Po murawach dzieci, strzępem krajki Podkasane, w pasy się szamocą; Na przyzbicach baby w głos chichocą - "Eh! kumolu! bajki, żywe bajki!" Wiosna!... Wiosna wszędy życie budzi! Jej błękity, słoneczne uśmiechy I pod chłopskie wciskają się strzechy. I tu raźniej biją serca ludzi, choć się troski za troskami tulą do tych piersi pod zgrzebną koszulą. - Jan Kasprowicz.

Wiosna

djWiosna − jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową oraz umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego. Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego.

Godło Polski
Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy

w Rembowie

Get Adobe Flash player

 

DSC00744

W dniu 3 grudnia 2018 roku wychowankowie wzięli udział w finale projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”. Jego organizatorem był Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

Celem projektu było inspirowanie i aktywizowanie uczniów przez sztukę do tworzenia, badania i eksperymentowania w dziedzinie literatury i teatru, współpraca młodzieży z artystami i pedagogami, promocja czytelnictwa.

Projekt trwał od czerwca do grudnia 2018 roku. O zakwalifikowaniu do projektu decydowała Komisja Konkursowa oceniająca nagrane przez młodzież filmy na temat „Dlaczego warto chodzić do teatru?”. Znaleźliśmy się w gronie pięciu najwyżej ocenionych grup i wzięliśmy udział w warsztatach teatralnych. Wychowankowie pod opieką pani Joanny Domańskiej i pani Małgorzaty Sulej zdecydowali, że dokonają inscenizacji „Zemsty” Aleksandra Fredry.


Pierwsze warsztaty odbyły się 24 października 2018 w Rembowie. Gościliśmy aktora Marcela Sabata, aktorów z Teatru „Kubuś”, reżysera Przemysława Żmiejko, pracowników Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Chłopcy z wielkim zaangażowaniem, pod okiem profesjonalistów, czytali sztukę z podziałem na role. Następnie opracowali koncepcję inscenizacji teatralnej, zaproponowali elementy scenografii i przygotowali kostiumy. Szczegóły dopracowano podczas próby na scenie Teatru „Kubuś” wraz z aktorami (Ewa Lubacz, Zdzisław Reczyński) i czuwającym nad całością reżyserem (Przemysław Żmiejko). Efekty swojej pracy zaprezentowali podczas finału projektu, wzbudzając entuzjazm widowni i słuchając słów uznania ze strony organizatorów.


Uczestnicząc w warsztatach „Wczytuję sztukę”, wychowankowie mieli możliwość rozwijania swoich pasji, aktywnego odkrywania literatury, poznali specyfikę teatralnej pracy nad tekstem. Dzięki twórczym poszukiwaniom uruchomili wyobraźnię, poszerzyli wiedzę spoza podstawy programowej.

 


 Przygotowała: J. Domańska

Koła zainteresowań

Akademia Czerniaka

Gazetka Ośrodkowa

Gazetka Konkursowa

Bezpieczna szkoła

Szkoła Dobrego Wychowania