W słonecznikach gra wciąż jeszcze pszczela muzyka, niżej liczne biedronki wdzięcznie narzekają zaś samym dołem łąkę ujeżdżają koniki polne. Tu kwiat dyni jakimś cudem w owoc przechodzi. Tu lato cierpliwie na jesień się godzi.
Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie, drży powietrze po ich śmigłym zniku. Wakacje, panie profesorze! Pora trzepać wesoło słowa jak futra na wiosnę oraz czasowniki przez dni lata odmieniać! Wóz przetoczył się z nagła – i w łozinie zzieleniał. Tylko pustki rozpryśniętej w słońcu – udar. Skacząc z bryczki, zaoczę: Bosonogi gęsiarek biegł, zaczerpnął ze źródła, znikł, jak gdyby on wybiegał potoczek. - Julian Przyboś
Leżę na łące, nikogo nie ma: ja i słońce. Ciszą nabrzmiałą i wezbraną napływa myśl: - To pachnie siano. Wiatr ciągnie po trawach z szelestem, a u góry siostry moje, białe chmury, wędrują na wschód. Czy nie za wiele mi, że jestem? - Kazimierz Wierzyński
Już zaszedł nad doliną złocisty słońca krąg, ciche odgłosy płyną z zielonych pól i łąk. Dalekie ludzi głosy, daleki słychać śpiew i cichy szelest rosy po drżących liściach drzew. Promieńmi gra różana topnieje w sinej mgle, a świeży zapach siana skoszona łąka śle. - Adam Asnyk
Leżę sobie w parku na trawie, leżę sobie w mieście Warszawie. Ważka mi usiadła na dłoni, dzwonią gdzieś nad Wisłą tramwaje, leci w górze biały szybowiec, widzi różne miasta i kraje. W trawie są biedronki i mlecze. Leżę sobie w Polsce na świecie. - Danuta Wawiłow

Lato

djLato – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia[

DSC1014

Podczas wakacji odbyły się cztery spotkania w ramach koła fotograficznego „Obiektyw”.  Na pierwszym spotkaniu, które odbyło się 28.07.2018r., zajęcia trwały 2,3 godziny, uczestniczyło 3 wychowanków. Zajęcia te odbywały się w ramach współpracy kół: fotograficznego i świat mediów. Wychowankowie mieli za zadanie narysować jakiś motyw kredą chodnikową a następnie sami wkomponować się w zdjęcie.  Kolejne  spotkanie  odbyło się 01.08.2018r., zajęcia trwały 2 godziny i 50 minut, uczestniczyło 3 wychowanków – zajęcia odbyły się na grupie 4 w ramach współpracy kół fotograficznego i kulinarnego. Wychowankowie mieli za zadanie ułożyć ciekawe kompozycje z produktów kulinarnych a następnie je sfotografować. Na kolejnym spotkaniu, które odbyło się 06.08.2018r. zajęcia trwały 1 godzinę, uczestniczyło 3 wychowanków – zajęcia odbyły się na zewnątrz. Wychowankowie wykonywali fotografie z wykorzystaniem długiego czasu naświetlania, uczyli się panoramowania, jak poruszać aparatem cyfrowym aby powstały kompozycje nawiązujące do impresjonizmu. Ostatnie spotkanie odbyło się 13.08.2018r., zajęcia trwały 2 godziny uczestniczyło 3 wychowanków. Podopieczni dokonywali selekcji fotografii, które wykonali na wcześniejszych zajęciach oraz zapoznawali się z instrukcją obsługi aparatów Nikon d 60, które dzięki uprzejmości Dyrektora Ośrodka zostały zakupione na potrzeby koła fotograficznego.

Przygotował: R. Mikula