20180809 111843

09 sierpnia 2018r. wychowankowie: Sebastian G., Jakub K., Krzysztof W. i Kacper P. wraz z opiekunem koła „Zielone Ludki” udali się Drogą Królewską z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Łysiec- bo o nim mowa - to drugie co do wysokości wzniesienie w Górach Świętokrzyskich (595 m n.p.m). W czasach pogańskich miejsce kultu Łady, Boda i Lela (Pogody, Śwista i Pośwista). Z tego czasu pochodzą wały kultowe opasujące wierzchołek. W miejscu dawnego kultu pogańskiego usytuowano zespół klasztorny Benedyktynów. Według Długosza obiekt powstał w 1006 r. Od średniowiecza miejsce było ośrodkiem kultu związanego z przechowywaniem tu relikwii Krzyża Świętego, stąd nazwa "Święty Krzyż". Naszym głównym celem jednak było obejrzenie wystawy w Muzeum Przyrodniczym Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które znajduje się na Łysej Górze (Łyścu). Muzeum mieści się w zabytkowym budynku, będącym częścią kompleksu zabudowań klasztornych dawnego opactwa benedyktynów a od 1950 roku jest w posiadaniu Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Z wielkim zainteresowanie śledziliśmy kolejne etapy rozwoju flory i fauny naszego regionu. Najciekawszym jednak dla chłopców okazało się wejście na platformę widokową na Gołoborzu, gdzie można podziwiać siłę natury a także przepiękne okoliczne widoki.

Dziękujemy Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego za umożliwienie nieodpłatnego zwiedzenia wystawy w Muzeum Przyrodniczym oraz wejście na platformę widokową na Gołoborzu.

Przygotowała: M. Łubek