W słonecznikach gra wciąż jeszcze pszczela muzyka, niżej liczne biedronki wdzięcznie narzekają zaś samym dołem łąkę ujeżdżają koniki polne. Tu kwiat dyni jakimś cudem w owoc przechodzi. Tu lato cierpliwie na jesień się godzi.
Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie, drży powietrze po ich śmigłym zniku. Wakacje, panie profesorze! Pora trzepać wesoło słowa jak futra na wiosnę oraz czasowniki przez dni lata odmieniać! Wóz przetoczył się z nagła – i w łozinie zzieleniał. Tylko pustki rozpryśniętej w słońcu – udar. Skacząc z bryczki, zaoczę: Bosonogi gęsiarek biegł, zaczerpnął ze źródła, znikł, jak gdyby on wybiegał potoczek. - Julian Przyboś
Leżę na łące, nikogo nie ma: ja i słońce. Ciszą nabrzmiałą i wezbraną napływa myśl: - To pachnie siano. Wiatr ciągnie po trawach z szelestem, a u góry siostry moje, białe chmury, wędrują na wschód. Czy nie za wiele mi, że jestem? - Kazimierz Wierzyński
Już zaszedł nad doliną złocisty słońca krąg, ciche odgłosy płyną z zielonych pól i łąk. Dalekie ludzi głosy, daleki słychać śpiew i cichy szelest rosy po drżących liściach drzew. Promieńmi gra różana topnieje w sinej mgle, a świeży zapach siana skoszona łąka śle. - Adam Asnyk
Leżę sobie w parku na trawie, leżę sobie w mieście Warszawie. Ważka mi usiadła na dłoni, dzwonią gdzieś nad Wisłą tramwaje, leci w górze biały szybowiec, widzi różne miasta i kraje. W trawie są biedronki i mlecze. Leżę sobie w Polsce na świecie. - Danuta Wawiłow

Lato

djLato – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia[

IMG 20180727 133250

W czasie przerwy wakacyjnej nasze koło nadal działało. Zorganizowaliśmy cztery spotkania, w których uczestniczyło 6 wychowanków, w łącznej liczbie 12 godzin.

W dniu 27.07.2018r. odbył się wyjazd do Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej w Zreczach Dużych. Wychowankowie: Kacper P., Kamil K. i Sebastian G. wspólnie z mieszkańcami DPS-u spędzali aktywnie czas wolny. Oprócz ciekawych rozmów z pensjonariuszami chłopcy rozegrali kilka meczy w tenisa stołowego – oczywiście nie wszystkie były wygrane przez wychowanków PMOW, ponadto grali w piłkarzyki, spróbowali swoich sił podczas ćwiczeń w sali rehabilitacyjno – sportowej pod czujnym okiem pana rehabilitanta. Niektórzy z naszych wychowanków postanowili nawet wspólnie z mieszkankami DPS-u zatańczyć, a także rozbudzić nowe zainteresowania wyszywaniem płótna muliną. Czas spędzony w Zreczach Dużych upłynął nam bardzo szybko, ale za to w miłej i przyjaznej atmosferze.

W dniu 02.08.2018r.postanowiliśmy zadbać o schludny i estetyczny wygląd ternu wokół naszego Ośrodka. Dlatego też zorganizowaliśmy zajęcia na terenie PMOW. Dwóch wychowanków: Sebastian G. oraz Kacper P. zajęło się oczyszczaniem chodników z chwastów. Trzeba przyznać, że chłopcy wykonali kawał „dobrej roboty”, chociaż przed nami jeszcze dużo pracy.

W dniu 10.08.2018r. odbył się wyjazd do Domu Pomocy Społecznej w Rudkach. Wzięło w nim udział trzech wychowanków: Kacper P., Krzysztof W. oraz Jakub K. Chłopcy pomagali mieszkańcom przy pracach gospodarczych. Nie zraził ich nawet upal. Uporządkowali i sprzątnęli ziemię z boiska do piłki siatkowej, a potem zabezpieczyli kwiaty doniczkowe przed słońcem przenosząc je do zacienionych miejsc. Oczywiście znaleźli również czas, aby porozmawiać z mieszkańcami. Na koniec zostaliśmy poczęstowani pysznym obiadem, który zjedliśmy wspólnie z pensjonariuszami. Zarówno mieszkańcy jak i pracownicy DPS-u bardzo dziękowali nam za pomoc.

W dniu 18.08.2018r. nasi wychowankowie dokończyli zaczęte na terenie Ośrodka prace porządkowe. Krzysztof W., Kacper P. i Eryk P. zajęli się plewieniem zarośniętych przez chwasty miejsc. Potem oczyszczali i zamiatali chodniki. A na koniec uprzątnęli skoszoną trawę. Oczywiście podczas całej pracy towarzyszył nam nasz czworonożny pupil o imieniu Rufi. W czasie przerw chłopcy bawili się z nim i uczyli go aportować.

Przygotowała: G. Grabda-Oszczypała