Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
To nie liście i nie listki, nie listeczki jeszcze nawet - to obłoczek przeźroczysty, pozłociście zielonawy. Jeśli jest gdzieś leśne niebo, on z leśnego nieba spłynął, śród ogrodu zdziwionego tuż nad ziemią się zatrzymał. Ale żeby mógł zzielenieć, z brzozą się prawdziwą zmierzyć, ściemnieć, smugę traw ocienić - nie, nie mogę w to uwierzyć. - Julian Tuwim.
W okrągłych błotnych miskach z obcasów i kopyt lśnią turkusy niebieskie i chmur heliotropy. Kałuża płynie z wiatrem - tu mleczna, tam ruda, wiosna rynny wyżyma lubując się w brudach ... Serce ordynarnieje i godzi się z błotem, skoro w nim słońce usta zanurzyło złote ... - Maria Pawlikowska - Jasnorzewska.
W ciemniejących pieczarach marzyłem długo o Twoich drzewach i błękitnych niebach, o Twoim zapachu i ptaków śpiewie. Teraz leżysz odsłonięta w lśniącym splendorze, kąpana w słońcu, jak jakieś cudo, przede mną. Poznajesz mnie znowu kusisz mnie delikatnie oto drżą me kończyny wobec Twej błogosławionej obecności. - Hermann Hesse.
Marzec. Wracamy z parku. Wreszcie przeszła zima. Spod stopniałego śniegu wyjrzały murawy. Drzewa nagie, lecz pierwsze kiełkują już trawy, choć na stawie zielony, cienki lód się trzyma. Z upojonymi wiosną wracamy oczyma, krokiem lekkim, jak podczas tanecznej zabawy, ulicą po słonecznej stronie idziem prawej, za sobą ciepło słońca czujemy plecyma. - Leopold Staff.
Święty Kaźmierz - powracają czajki; Święty Wojciech - bociany klekocą, słońce grzeje, rowy w mlecz się złocą, brzmią skowronki, rychłe, polne grajki. Po murawach dzieci, strzępem krajki Podkasane, w pasy się szamocą; Na przyzbicach baby w głos chichocą - "Eh! kumolu! bajki, żywe bajki!" Wiosna!... Wiosna wszędy życie budzi! Jej błękity, słoneczne uśmiechy I pod chłopskie wciskają się strzechy. I tu raźniej biją serca ludzi, choć się troski za troskami tulą do tych piersi pod zgrzebną koszulą. - Jan Kasprowicz.

Wiosna

djWiosna − jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową oraz umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego. Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego.

Godło Polski
Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy

w Rembowie

Get Adobe Flash player

 

 

IMG 20181203 163052

W dniach 3-5.06.2019r., pięciu wychowanków naszego Ośrodka, w składzie: Kacper R., Patryk K., Jakub M., Mateusz K. oraz Rafał K., pod opieką wychowawców Barbary Ziobro i Anny Poniewierki wzięło, po raz drugi, udział w rajdzie edukacyjnym „Szlakami walk żołnierzy polskich w okresie II wojny światowej” – organizowanego przez Delegaturę IPN w Kielcach. Rajd poświęcony został działalności zbrojnej Polaków w okresie II wojny światowej. Aktywność żołnierzy Wojska Polskiego oraz oddziałów Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Narodowych Sił Zbrojnych jest nierozerwalnie związana z najnowszą historią Polski i historią regionu świętokrzyskiego. Wywarły one ogromny wpływ na kształtowanie świadomości narodowej Polaków nie tylko w czasie II wojny światowej, ale miały również kolosalne znaczenie w kształtowaniu postaw kolejnych pokoleń Polaków. Rajdowa trasa wiodła przez malownicze zakątki Gór Świętokrzyskich, miejsca związane z działalnością zbrojną żołnierzy WP w czasach II wojny światowej. Pierwszego dnia wyruszyliśmy z Góry Baranowskiej do miejscowości Skarżysko-Rejów, a następnie maszerowaliśmy przez Mostki, Kaczkę, Wykus i Siekierno.

Drugiego dnia pokonaliśmy trasę wiodącą przez: Psary-Starą Wieś, Bukową Górę, Klonów, Barczę i Kajetanów, gdzie pod pomnikiem poświęconym żołnierzom WP z Grupy Operacyjnej „Kielce” pod dowództwem płk. Kazimierza Glabisza i Podgrupy Operacyjnej „Radom” pod dowództwem ppłk. Bronisława Kowalczewskiego, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.

Ostatniego dnia rajdu zwiedziliśmy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie – wsi, która 12 i 13 lipca 1943 r. została spacyfikowana przez niemieckie oddziały policyjne. W ciągu dwóch dni zamordowano 204 osoby. Następnie pokonaliśmy trasę z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Po dotarciu do Pomnika Trzech Krzyży, który znajduje się w Hucie Szklanej u podnóża Świętokrzyskiego Parku Narodowego uczestniczyliśmy w uroczystości zakończenia rajdu i wręczenia nagród.

W rajdzie brała udział młodzież z następujących szkół ponadgimnazjalnych: Powiatowy Ośrodek Wychowawczy w Rembowie, Zespół Szkół Mechanicznych im. Generała Władysława Sikorskiego w Kielcach, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Bolesława Chrobrego w Chrobrzu, Zespół Szkół Korpusu Kadetów w Suchedniowie, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku. Wspaniała pogoda, która towarzyszyła nam przez trzy dni rajdu, piękna przyroda Gór Świętokrzyskich oraz dobra atmosfera sprawiły, że będziemy mile wspominać wspólnie spędzone dni. Wędrując urokliwymi szlakami powiatu kieleckiego, podziwialiśmy wspaniały krajobraz i piękne widoki. Przeżywaliśmy również niepowtarzalną lekcję historii - zwiedziliśmy miejsca, gdzie odnaleziono ślady i upamiętnienia walk z okresu II wojny światowej. Miejsca, które trwale i bohatersko zapisały się na kartach historii naszej Ojczyzny.

Wspólne spędzanie czasu z innymi uczestnikami rajdu dało mam niebywałą okazję integrowania się z nowo poznanymi kolegami i koleżankami. Z rajdu wróciliśmy pełni wrażeń, nowych doświadczeń i sympatycznych wspomnień. Pokonanie trasy wymagało od nas dużego wysiłku, ale też sprawiło dużo satysfakcji. Dlatego też czekamy na ponowne wyjście na szlak.
Wychowankowie oraz opiekunowie PMOW w Rembowie składają serdeczne podziękowania organizatorom rajdu za zaproszenie, opiekę oraz dużą dawkę przekazanej wiedzy. Dziękujemy i liczymy na dalszą współprace.
Więcej informacji i zdjęć można znaleźć pod linkiem: LINK
 
 

 

 


 Przygotowały: B. Ziobro, A. Poniewierka

 

 

 

IMG 20181203 163052

W dniu 03.06.19r., odbył się Marsz Nordic Walking „Idziemy po zdrowie” W marszu uczestniczyły dwie grupy, nasi wychowankowie oraz mieszkańcy Rakowa.  Obie grupy wyruszyły o godzinie 17.00 grupa z Rakowa swój start miała na Nowym Rynku w Rakowie, natomiast liczna grupa wychowanków po rozgrzewce przeprowadzonej przez instruktora Nordic Walking oraz zabezpieczeniu przed kleszczami wyruszyła spod Ośrodka. Po upływie godziny spotkaliśmy się na pięknej polanie, gdzie czekał już na nas wszystkich poczęstunek przygotowany przez wychowanków pod opieką wychowawcy. Podczas marszu cieszyliśmy się z wyników naszej pracy i korzystaliśmy z uroków naszej pięknej okolicy.

Czerwony Szlak Nordic Walking powstał przy współpracy z Urzędem Gminy w Rakowie, Polskim Stowarzyszeniem Nordic Walking. Zakupiony sprzęt Nordic Walking zawdzięczamy nawiązanej współpracy z Lokalną Grupą działania LGD „Białe Ługi” Jesteśmy ogromnie wdzięczni za okazaną nam pomoc podczas tworzenia szlaku i liczymy na wspólne marsze, aby razem iść po zdrowie. 
 
 

 

 


 Przygotowała: E. Dąbrowska

 

 

 

IMG 20181203 163052

W dniu 02.06.19r., grupa wychowanków pod opieką pedagoga Elżbiety Dąbrowskiej uczestniczyła w rajdzie Nordic Walking "...o krok dalej - III edycja" w Sandomierzu. Na rajd zostaliśmy zaproszeni po raz kolejny przez Młodzieżowy Ośrodek wychowawczy w Zawichoście im. Janusza Korczaka. Wraz z liczną grupą zaproszonych gości przemierzyliśmy piękny Sandomierz pod opieką prezesa Polskiego Towarzystwa Nordic Walking Pauliną Rutą, która obiecała nam, że nas również odwiedzi i razem z nami przejdzie naszym nowym szlakiem Nordic Walking. Czekamy zatem na kolejny wspólny marsz, tym bardziej, że ta forma aktywności fizycznej cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród naszych wychowanków.
 
 

 

 


 Przygotowała: E. Dąbrowska

 

 

 

IMG 20181203 163052

Międzynarodowy Dzień Dziecka (MDD) został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ. W Polsce to ważne święto obchodzone jest 1 czerwca.
Każdego roku w naszym Ośrodku w sposób szczególny obchodzony jest Dzień Dziecka. Chcemy bowiem pokazać naszym podopiecznym, że są dla nas ważni i że ich święto jest jednym z najważniejszych w kalendarzu roku szkolnego. Warto w tym czasie zastanowić się i zwrócić uwagę na fakt, że czas szybko płynie, będąc dzieckiem chcemy spiesznie stać się dorosłymi, a w wieku dorosłym marzymy, żeby móc wrócić do dzieciństwa. Czasu nie da się niestety cofnąć, ale można zachować w swoich wspomnieniach piękne chwile z tego okresu, które będą nam towarzyszyć jak dobry przyjaciel aż do starości.

Tegoroczna impreza plenerowa przygotowana z okazji Dnia Dziecka odbyła się w dniu 01.06.2019r., ale tym razem miejscem spotkania była piękna polana w lesie. Wychowankowie o godz. 13.00 pod opieką wychowawców wymaszerowali z Ośrodka we wskazane miejsce. Po dotarciu na polanę na podopiecznych czekał obiad. Panie kucharki przygotowały pyszny bigos, któremu nikt nie mógł się oprzeć. Po zakończonym obiedzie wychowankowie zostali zapoznani z harmonogramem dnia oraz przygotowanymi atrakcjami. Organizatorzy zwrócili również uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem podczas zabaw na wyznaczonym terenie oraz na zachowanie zasad kultury osobistej i kulturalnego słownictwa. W pierwszym planie rozpoczęły się rozgrywki szachowe prowadzone p. Ryszarda Mikulę, które wzbudziły duże zainteresowanie. W szachowych zmaganiach uczestniczyło aż 16 wychowanków. W wyniku przeprowadzonych rozgrywek czterech podopiecznych otrzymało najlepsze wyniki, tj. I miejsce Kacper z gr. I, II miejsce Wojciech z gr. IV, III miejsce Daniel z gr. II i IV miejsce Denis z gr. III. Następnie rozpoczął się II Turniej Lekkoatletyczny prowadzony przez wychowawców p. Barbarę Ziobro oraz p. Piotra Chrząszcza, w którym udział wzięły wszystkie osoby lubiące sport. Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem pana Piotra Chrząszcza – nauczyciela w-f, który po powitaniu wszystkich uczestników i wyjaśnieniu jego celu oraz zasad, ogłosił otwarcie turnieju. Do turnieju zgłosiło się 16 wychowanków, którzy rywalizowali ze sobą w następujących konkurencjach: pchnięcie kulą, bieg przez płotki, toczenie opony i narty wieloosobowe. Wśród najważniejszych celi turnieju można wyróżnić: popularyzację i upowszechnianie lekkiej atletyki; wdrażanie młodzieży do zorganizowanej i aktywnej formy wypoczynku i rekreacji; wychowanie poprzez sport: nauka gry „fair play”; kulturalna, sportowa rywalizacja; podniesienie sprawności psychofizycznej i ruchowej; integracja młodzieży. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem i przebiegł w miłej atmosferze. Po zliczeniu punktów z ogólnej klasyfikacji w poszczególnych konkurencjach został ustalony następujący werdykt: I miejsce Eryk z gr. IV, II miejsce Patryk z gr. I, III miejsce Jakub również z gr. I. Wszystkim zawodnikom podziękowano za uczestnictwo w turnieju, pogratulowano wysokiego poziomu sportowego, wielkiego ducha walki, poszanowania zasady fair-play oraz nie odpuszczania do samego końca. Natomiast zwycięzcom gratulujemy sukcesów i życzymy dalszej wytrwałości w pracy nad doskonaleniem swoich umiejętności. Kolejną atrakcją był Konkurs Karaoke prowadzony przez p. Łukasza Dziopę. Śpiewać każdy może i każdy potrafi, a najlepiej robią to nasi podopieczni. Swoje autorskie piosenki zaprezentowali Tomasz i Daniel z gr. I, za co otrzymali od publiczności gromkie brawa. Ponadto piękną piosenkę w języku angielskim zaśpiewał Jakub z gr. II. Słowa uznania należą się także wychowawczyniom, p. Paulinie Cieślik i p. Annie Radomskiej za udział w duetach z naszymi podopiecznymi, przypominając słuchaczom takie szlagiery jak: „Białe Jerozy”, czy też trochę zapomniane przez wychowanków „Ogórek, ogórek zielony”. Muzyka zawsze rozbawi i wprowadzi w miły nastrój, integrując wszystkich poprzez wspólne śpiewanie. Młodzież miała okazję sprawdzić swoje umiejętności w Turnieju Łuczniczym, który poprowadziła p. Anna Poniewierka. Było to niełatwe zadanie, gdyż na celowniku stało aż 10 czarnych butelek do strącenia, a strzały szybowały…wokół nich unikając bezpośredniej konfrontacji. Jednak triumfatorami tej konkurencji i jednocześnie poskramiaczami niesfornych strzał okazali się: I miejsce Patryk z gr. I, II miejsce Maciej z gr. III oraz III miejsce Mateusz również z gr. III.  Następnie odbył się mecz międzygrupowy w piłkę nożną pod opieką p. Piotra Chrząszcza. Walka była bardzo zacięta, emocjonująca i budząca napięcie. Drużyny naszych wychowanków miały świetny doping ze strony obserwatorów. Otoczkę naszej wspólnej zabawy stanowiła muzyka, za którą odpowiedzialny był p. Łukasz Dziopa. Na zakończenie imprezy plenerowej była kiełbaska z grilla oraz pieczone ziemniaki z ogniska, przygotowane przez wychowanków: Dawida, Mateusza, Jakuba oraz Michała pod czujnym okiem organizatorów.
Po dniu pełnym wrażeń i emocji, podczas apelu zamykającego imprezę plenerową, organizatorzy podziękowali wychowankom za zaangażowanie, kulturalne zachowanie i wspólną, dobrą zabawę. Słowa podziękowania padły również z ust wychowanków pod adresem Dyrekcji Ośrodka oraz wychowawców. Ostatnią niezapowiedzianą niespodzianką była nauka układu choreograficznego do piosenki Makarena prowadzona przez p. Paulinę Cieślik dla wszystkich uczestników imprezy. Zaskoczenie było duże, a śmiechu jeszcze więcej. Następnie wychowankowie wrócili do Ośrodka. 
 
Organizatorzy imprezy dziękują wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniach do uroczystości Dzień Dziecka w Rembowie.
Serdecznie dziękujemy Państwu Banasikom z Rembowa za udostępnienie miejsca oraz pomoc w zorganizowaniu ogniska integracyjnego dla wychowanków.
 
 

 

 


 Przygotowały: M. Sławska, K. Bednarczyk

 

 

IMG 20181203 163052

W dniach od 27.05.2019r., do 01.06.19r, grupa wychowanków wraz z pedagog Elżbietą Dąbrowską przystąpiła do prac wieńczących nasze ponad roczne wysiłki tj. prac związanych ze zbliżającym się otwarciem nowego szlaku Nordic Walking na terenie Gminy Raków.  Przygotowanie szlaku tj. opracowanie trasy, wybór znaków oznaczających szlak było możliwe dzięki nawiązanej współpracy z Urzędem Gminy w Rakowie, której geodeta Pan Karol Taborski czynnie uczestniczył w wielu wyprawach po okolicznych lasach i wskazywał nam teren, na którym ww. szlak może przebiegać. Dzięki współpracy z Polskim Towarzystwem Nordic Walking prezesem Panią Pauliną Rutą uzyskaliśmy zgodę na wykorzystanie znaków towarzystwa na naszej trasie. Następnie dzięki nawiązanej współpracy z Lokalną Grupą Działania LGD „Białe Ługi” zakupiono sprzęt Nordic Walking. W tym miejscu warto wymienić naszych dzielnych i bardzo pomocnych wychowanków, którzy niestrudzenie przez okres jednego tygodnia bardzo chętnie i z ogromnym zapałem pomagali przy oznaczeniu trasy i porządkowali ją, jak również uczestniczyli we wcześniejszych wyprawach z panem geodetą po naszej pięknej okolicy, celem wyboru najlepszego miejsca na pierwszą trasę Nordic walking w Gminie Raków.
 
 

 

 


 Przygotowała: E. Dąbrowska

 

 

Koła zainteresowań

Akademia Czerniaka

Gazetka Ośrodkowa

Gazetka Konkursowa

Bezpieczna szkoła

Szkoła Dobrego Wychowania