Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Liście jesienne leżą po brzegach dróg, mieniąc się jedną połową tęczy. Wyglądają jak rozsypane róże wszelkich barw. W stawie drżą złote plamy. Rząd drzew odbija się w nim różnie: wierzba - mgłą siwą, czerwona leszczyna - skrzydłem motyla, topole - ciemnymi kolumnami. Skośne marmurowe schody, prowadzące ku wodzie, odbijają się w głąb i w przeciwną stronę niż prowadzą, tworząc klin ... - Maria Jasnorzewska Pawlikowska
Jesień mnie cieniem zwiędłych drzew dotyka, słońce rozpływa się gasnącym złotem. Pierścień dni moich z wolna się zamyka, czas mnie otoczył zwartym żywopłotem. Ledwo ponad mogę sięgnąć okiem na pola szarym cichnące milczeniem. Serce uśmierza się tętnem głębokiem. Czemu nachodzisz mnie, wiosno, wspomnieniem? Tak wiele ważnych spraw mam do zachodu, zanim z mym cieniem zostaniemy sami. Czemu mi rzucasz kamień do ogrodu i mącisz moją rozmowę z ptakami? - Leopold Staff
Znowu więdną wszystkie zioła, tylko srebrne astry kwitną, zapatrzone w chłodną niebios toń błękitną ... Jakże smutna teraz jesień! Ach, smutniejsza niż przed laty, choć tak samo żółkną liście, więdną kwiaty. I tak samo noc miesięczna sieje jasność, smutek, ciszę. I tak samo drzew wierzchołki wiatr kołysze. Ale teraz braknie sercu tych upojeń i uniesień co swym czarem ożywiały. Smutna jesień. Dawniej miała noc jesienna dźwięk rozkoszy w swoim hymnie, bo anielska, czysta postać stała przy mnie. Przypominam jeszcze teraz bladej twarzy alabastry, krucze włosy - a we włosach srebrne astry ... Widzę jeszcze ciemne oczy ... I pieszczotę w ich spojrzeniu. Widzę wszystko w księżycowym oświetleniu ... - Adam Asnyk
Nic nie mam, zdmuchnęła mnie ta jesień całkiem. Nawet nie wiem jak tam sprawy z lasem. Rano wstaję, poemat chwalę, biorę się za słowa, jak za chleb. Rzeczywiście, tak jak księżyc ludzie znają mnie tylko z jednej, jesiennej strony. Nic nie mam tylko z daszkiem nieba zamyślony kaszkiet. Nie zważam na mody byle jakie. Piszę wyłącznie, piszę wyłącznie uczuć starym drapakiem. Rzeczywiście tak jak księżyc ludzie znają mnie tylko z jednej jesiennej strony. - Jerzy Harasimowicz
Mimozami jesień się zaczyna, złotawa, krucha i miła, To ty, to ty jesteś ta dziewczyna, która do mnie na ulicę wychodziła. Od twoich listów pachniało w sieni, gdym wracał zdyszany ze szkoły, a po ulicach w lekkiej jesieni fruwały za mną jasne anioły. Mimozami zwiędłość przypomina nieśmiertelnik żółty - październik. To ty, to ty, moja jedyna, przychodziłaś wieczorem do cukierni. Z przemodlenia, z przeomdlenia senny, w parku płakałem szeptanymi słowy. Księżyc z chmurek prześwitywał jesienny, od mimozy złotej majowy. Ach czułymi, przemiłymi snami zasypiałem z nim gasnącym o poranku, w snach dawnymi bawiąc się wiosnami, jak ta złota, jak ta wonna wiązanka. - Julian Tuwim

Jesień

djJesień – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z malejącą średnią dobową, oraz (w przypadku Polski) stosunkowo dużym w skali roku opadem atmosferycznym. W świecie roślin i zwierząt jest to okres gromadzenia zapasów przed zimą.

Godło Polski
Telefon: 41 35-35-114, 41 35-35-105

e-mail: sekretariat@mowrembow.edu.pl

Get Adobe Flash player

 

20171005 125635

W ramach udziału Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rembowie w Ogólnopolskim Konkursie „Szkoła dobrego wychowania” w dniu 05 października 2017r. na terenie Ośrodka zrealizowano zadanie nr 1. Przeprowadzono łącznie 3 spotkania. W zajęciach uczestniczyło 24 wychowanków z grupy 2, 3 i 4. Zajęcia zostały przeprowadzone przez wychowawców: p. Annę Włodarczyk oraz p. Łukasza Dziopę.

Zajęcia miały charakter debaty uczniowskiej, dotyczyły dobrego wychowania. Zwieńczeniem prowadzonych spotkań było opracowanie Szkolnej Karty Zasad Dobrego Zachowania. Podczas zajęć omówiono treści związane z:

- zasadą starszeństwa – pierwszeństwa, hierarchii;
- zasadą wzajemności;
- punktualnością;
- dyskrecją;
- ubiorem i wyglądem adekwatnym do różnych sytuacji społecznych.

Dzięki przeprowadzonej debacie wychowankowie wzbogacili wiedzę na temat zasad zachowania w wyżej wymienionych sytuacjach, samodzielnie stworzyli Kartę Zasad Dobrego Zachowania, uwzględniając omawiane treści. Ponadto dzięki tak zorganizowanym zajęciom wychowankowie dowiedzieli się, czy jest debata, poznali zasady uczestnictwa w debacie. Poruszana podczas zajęć tematyka wzbudziła ogromne zainteresowanie uczestników, pobudziła ich do refleksji i poszukiwania sposobów wdrożenia w życie pozyskanej wiedzy.

 


 Przygotowali: A. Włodarczyk, Ł. Dziopa

 

 

IMG 20171004 140701

3 października wychowankowie Karol Gołąbek i Wojciech Błyskal pod opieką pani Joanny Domańskiej wzięli udział w spotkaniu dialogowym dla powiatu kieleckiego w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie. Jego tematem było wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów. Wicestarosta kielecki Zenon Janus i kierownik Zespołu ds. Edukacji Starostwa Powiatowego w Kielcach Teresa Dzik zaprezentowali założenia projektu „Opracowanie przez JST lokalnych planów podnoszenia jakości usług edukacyjnych”. Następnie odbyły się spotkania warsztatowe dla uczniów, nauczycieli, rodziców i przedsiębiorców. Na zakończenie spotkania podsumowano pracę grup. Zebrane informacje i opinie posłużą do opracowania priorytetów rozwoju systemu oświaty powiatu kieleckiego.

 


 Przygotowała: J. Domańska

 

 

IMG 20171003 133135

Dnia 03 października 2017r. w naszym Ośrodku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Drugie życie odpadów”, który ogłoszony był w terminie 18 – 28 września 2017r. Celem konkursu było zwrócenie uwagi młodzieży na problematykę gospodarowania odpadami w wymiarze lokalnym, inicjowanie przez wychowanków działań mających na celu poszukiwania metod ponownego wykorzystania i zagospodarowania odpadów w celach praktycznych, promocja zachowań proekologicznych w zakresie gospodarowania odpadami, poszerzenie szkolnej wiedzy uczniów w zakresie zagospodarowywania, przetwarzania i utylizacji odpadów, kształtowanie obywatelskich postaw społecznych poprzez kreowanie świadomości ekologicznej.

Konkurs zakładał realizację prac w dwóch kategoriach:

- pierwsza kategoria zakładała wykorzystanie odpadów nadających się do przetworzenia (szkło, plastik, papier, metal i in.) do utworzenia z nich nowej, praktycznej lub dekoracyjnej rzeczy oraz wymyślenie hasła o tematyce ekologicznej związanego bezpośrednio z segregacją lub ponownym wykorzystaniem odpadów;
- celem drugiej kategorii konkursu było wymyślenie logo i nazwy dla firmy zajmującej się wywozem i segregacją odpadów.

Wychowankowie pod opieką wychowawców z zaangażowaniem pracowali nad wykonaniem prac konkursowych. Zadanie było trudne – wymagało inwencji twórczej oraz dużego wkładu pracy. Jednak nasi chłopcy spisali się na medal. Prace konkursowe prezentowały wysoki poziom estetyki, odznaczały się pomysłowością i starannością wykonania.


Na rozstrzygnięciu konkursu gościliśmy w Ośrodku Pana Zbigniewa Zielińskiego – właściciela Przedsiębiorstwa Handlowo - Usługowego w Rakowie „Zieliński”, który ufundował nagrody dla uczestników. W pierwszej kategorii zwyciężyła praca Kamila Bączkiewicza – była to lampka nocna wykonana z łyżeczek plastikowych. Miejsce II zajął robot Krzysztofa Witkowskiego, zaś miejsce III laptop Daniela Leśkiewicza. Na wyróżnienie zasłużył schowek na biżuterię, zrobiony z wytłaczanki na jaja, wykonany przez Michała Chrostowskiego. Wśród prac w drugiej kategorii – zawierających propozycję logo i nazwy dla firmy wywożącej odpady I miejsce zajęła praca Dawida Pilarskiego – „Czyścioch”. Wyróżniony natomiast został plakat Karola Gołąbka. Pozostali uczestnicy konkursu zostali docenieni drobnymi upominkami.


Dzięki zaangażowaniu nieletnich w działania proekologiczne, kształtowane

są pożądane postawy wobec świata i otoczenia (wychowanie moralne, ideowe, patriotyczne). Udział w konkursach rozwija wyobraźnię nieletnich, kształtuje postawy twórcze, wzmacnia poczucie własnej wartości i ukazuje społecznie akceptowane sposoby zagospodarowania wolnego czasu.

Dyrekcja Ośrodka, organizatorzy konkursu oraz wychowankowie serdecznie dziękują Panu Zbigniewowi Zielińskiemu za ufundowanie nagród oraz obecność podczas rozstrzygnięcia konkursu.

 


 Przygotowały: A. Włodarczyk, M. Pawłowska

 

 

strona01

Zespół redakcyjny gazety ośrodkowej „Będzie tego…” wita serdecznie w nowym roku szkolnym. We wrześniu, w ramach zajęć koła Świat Mediów odbyły się 4 spotkania, które poświęcone były tworzeniu pierwszego w tym roku szkolnym wydania gazety. Po spotkaniu organizacyjnym zespół redakcyjny, któremu przewodzi Martin Giesler, skupił się na tworzeniu artykułów. Na łamach tego wydania Czytelnicy mogą znaleźć wspomnienia z wakacji, którymi podzielili się wychowankowie: Krzysztof Markowski, Dawid Pilarski, Eryk Piskorowski i Martin Giesler. Jakub Misiak opisał swoje wrażenia po przybyciu do Ośrodka. W stałej rubryce, poświęconej muzykom ze sceny rapowej, Dawid Gruszecki przybliżył postać Adama Ostrowskiego, znanego jako OSTR. W gazecie znaleźć można kalendarz, w którym uwzględniono nietypowe święta. Kto wie, że 24 października to Dzień Niezdecydowanych Co To za Dzień? Te informacje przygotował Martin Giesler. Rubryką poświęconą motoryzacji zajął się Dorian Bendig i opisał Hondę Civic V generacji. W tym wydaniu znaleźć można również autorski tekst rapowy Martina Gieslera. Mariusz Miętkiewicz, specjalnie dla naszych Czytelników napisał interesujące opowiadanie, a Eryk Piskorowski przygotował krzyżówkę.

 


 Przygotował: Ł. Dziopa

 

 

Photo0949

Dla miłośników ogrodów jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku, drzewa i krzewy mienią się pięknymi barwami jesieni. Ponadto wrzesień jest to także czas intensywnej pracy. Dlatego też wychowankowie w ramach koła ogrodniczego „Flora” zajmowali się głównie pracami poprawiającymi wygląd i estetykę naszego Ośrodka. Zajęcia w miesiącu wrześniu odbywały się w dniach:

- 29.09.2017r. w zajęciach brali udział wychowankowie: D. Krzysiek, J. Górski,
K. Ryczkowski, N. Michalak, K. Markowski.
- 22.09.2017r. w zajęciach brali udział wychowankowie: P. Paluch, J. Misiak.
- 14.09.2017r. w zajęciach brali udział wychowankowie: K. Witkowski, A. Ryczek, P. Stoczkowski, D. Gruszecki, W. Błyskal.
- 07.09.2017r. w zajęciach brali udział wychowankowie: K. Witkowski, A. Ryczek, S. Michalski, D. Gruszecki, W. Błyskal.

Wychowankowie poprzez udział w pracach porządkowych czują się za ten teren odpowiedzialni. Bardzo im zależy aby poczynione prace podnosiły estetykę Ośrodka oraz jego otoczenia.

 


 Przygotowała: B. Rejnowicz

 

Koła zainteresowań

Gazetka Ośrodkowa

Bezpieczna szkoła